Ukraina – Poroszenko: zwycięzcą w polsko-ukraińskich sporach jest Moskwa
13 grudnia w trakcie połączonej konferencji prezydentów Polski i Ukrainy, Petro Poroszenko stwierdził, że „zwycięzcą polsko-ukraińskiego konfliktu jest Rosja”.
– W czasie wizyty polskiego prezydenta Andrzeja Dudy w Charkowie, Petro Poroszenko powiedział, że „w wyniku historycznych konfliktów” między dwoma państwami wygrywa państwo trzecie – „Nie jest to ani Ukraina, ani Polska, a Rosja”.
– Poroszenko zaznaczył, że między Kijowem i Warszawą „istnieje absolutne i jasne zrozumienie” tego, że „historię należy zostawić historykom, a politycy powinni zajmować się przyszłością”.
– W trakcie konferencji prasowej Poroszenko obwieścił także, że w najbliższym czasie pracę zacznie dwustronna komisja ds. zbadania historycznych kwestii. Zajmie się ona m.in. oceną postaci Stepana Bandery.
RBK
Ukraina – Generalna Prokuratura Ukrainy: Saakaszwili nie przygotowuje zamachu stanu
14 grudnia Generalny Prokurator Ukrainy Jurij Łycenko ogłosił, że instytucja nie podejrzewa Michaila Saakaszwilego o przygotowanie zamachu stanu. Lider „Ruchu Nowych Sił” jest oskarżony jedynie o sprzyjanie grupie przestępczej Kurczenki-Janukowycza.
– „Śledztwo w tej sprawie prowadzi SBU. Dlatego właśnie służby zostały zmuszone do zatrzymania i skierowania do śledztwa [Saakaszwiliego – przyp. red.]. W rzeczywistości, podejrzany odmówił i uciekł z samochodu. Potem ukrywał się w wielu miejscach, aż w końcu został zatrzymany w wyniku poszukiwań policji” – objaśnił prokurator.
– Wcześniej sąd rejonowy w Kijowie nie zgodził się na areszt domowy dla byłego prezydenta Gruzji.
– Początek konfliktu między obecnym prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenko a Michailem Saakaszwilim można datować na 2016 rok, kiedy ukraiński prezydent pozbawił go obywatelstwa. Więcej o ukraińskim kryzysie można przeczytać w naszym artykule.
Pravda.ua
Ukraina – OBWE w ciągu doby zanotowała ponad tysiąc wybuchów na Donbasie
Stacjonująca w Donbasie misja OBWE w okresie od 19:30 11 grudnia do 19.30 12 grudnia zanotowała blisko 1165 wybuchów w rejonie ATO.
– O rezultatach obserwacji organizacja poinformowała 13 grudnia.
– „Obserwatorzy misji zanotowali obecność opancerzonych pojazdów bojowych oraz innych oznak obiektów wojskowych w strefie bezpieczeństwa” – głosi raport organizacji.
– W nocy 13 grudnia OBWE zaobserwowała także ostrzał okolic miasta Popasna w obwodzie ługańskim, który trwał ponad 6 godzin.
Pravda.ua
Rosja – Nawalny opublikował swój program wyborczy
13 grudnia Aleksiej Nawalny, założyciel Fundacji Walki z Korupcją, opublikował nową, szczegółową wersję dokumenty ze swoimi wyborczymi obietnicami.
– Program Nawalnego dotyczy głównie spraw budżetowych – polityk obiecuje m.in. podwyższyć płacę minimalną do 25 tys. rubli, a także zwiększyć nakłady na edukację oraz służbę zdrowia.
– W ramach walki z korupcją oraz nadmierną biurokracją w swoim programie Nawalny kładzie nacisk na znaczące zmniejszenie miejsc pracy w państwowych urzędach oraz w armii. Polityk zapowiada także zwiększenie obostrzeń w kwestii przeciwdziałania korupcji.
– Tego samego dnia rzecznik prezydenta FR Dmitrij Pieskow podczas swojej konferencji prasowej powiedział, że Kreml „nie widzi żadnego kontrkandydata” dla startującego w wyborach urzędującego prezydenta.
Meduza
Rosja – Rosyjskie wojska wycofują się z Syrii
Po zwycięstwie wojsk syryjskich nad Państwem Islamskim, Władimir Putin wydał oficjalny rozkaz wycofania rosyjskiego kontyngentu z Syrii.
– Rosyjskie oddziały od września 2015 roku wspierały siły wojenne Baszszara al-Asada w walce przeciw tak zwanemu Państwu Islamskiemu.
– 11 grudnia prezydent przyleciał do bazy lotniczej Hmejmim, gdzie został przywitany przez prezydenta Syrii i Ministra Obrony Narodowej FR Sergieja Szojgu.
– Jak zapowiada rosyjski prezydent, w Syrii mają zostać dwie stałe rosyjskie bazy wojskowe: marynarki wojennej w porcie Tartus i sił powietrznych w Hmejmim.
Echo Moskwy / RIA / Interfax
Rosja – 800 tysięcy kary dla Telegrama
We wtorek moskiewski sąd miejski orzekł karę w wysokości 800 tysięcy rubli dla firmy Telegram Messenger LLP. Firma odmówiła współpracy z FSB.
– Telegram to darmowy komunikator internetowy, który charakteryzuje się możliwością szyfrowania wiadomości end-to-end. Jak twierdzi jeden z adwokatów firmy Dmitrij Dinze, FSB domagała się od zarządu Telegrama kodu, dzięki któremu mogłaby rozszyfrować wiadomości oskarżonych o rzekomy zamach terrorystyczny w Petersburgu z kwietnia 2017 roku.
– Adwokat dodał, że nawet jeśli firma Telegram chciałaby udostępnić kod, to deszyfracja wiadomości z powodów technicznych byłaby niemożliwa.
– W październiku Sąd Najwyższy w Moskwie zasądził firmie Telegram Messenger LLP karę grzywny w wysokości 800 tysięcy rubli za odmowę współpracy z Federalną Służbą Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. Firma złożyła apelację uzasadniając, że wniosek FSB nie brał pod uwagę alternatywnego sposobu negocjacji z firmą, chociażby prośby o wynajem zdekodowanych korespondencji.
Interfax
Rosja – Sobczak niewinna
FSB nie znalazła dowodów przeciwko Ksenii Sobczak. Kandydatka na prezydenta była oskarżona o nawoływanie do separatyzmu w sprawie Krymu.
– Wypowiedź dziennikarki Ksenii Sobczak podczas jednej z konferencji prasowych została poddane analizie lingwistycznej. Prace nad nią trwały około miesiąca.
– W listopadzie sama Sobczak zachęcała do tego, by Prokuratura Generalna zajęła się sprawą sprawdzenia jej wypowiedzi dotyczącej statusu Krymu.
– Jak informuje rosyjskie BBC, wyniki przeprowadzonej ekspertyzy potwierdzają niewinność kandydatki na prezydenta.
Echo Moskwy
Białoruś – Prognozy dla gospodarki na 2018 rok
Portal Tut.by zebrał prognozy dla gospodarki Białorusi w 2018 roku. Może być lepiej, ale nieznacznie.
– Według analityka Alpari Wadima Josuba przy najbardziej korzystnym scenariuszu gospodarka Białorusi może się rozwijać w tempie 2% PKB.
– Rozwój zależy nie tylko od wysokich cen na produkty przetwórstwa ropy naftowej, ale również kondycji Rosji, głównego partnera gospodarczego Białorusi.
– Mimo presji na wzrost wynagrodzeń, większość podwyżek pochłonie inflacja, która w 2018 może się wahać od 7-10%.
Tut.by
Białoruś – „Bezwiz” może się wydłużyć do 10 dni
Pobyt bezwizowy dla przylatujących na Białoruś przez lotnisko w Mińsku może się wydłużyć do 10 dni.
– Dziesięciodniowy pobyt będzie początkowo obowiązywał tylko dla pasażerów obsługiwanych w Mińsku. Do 2021 roku może zostać zastosowany również na pozostałych przejściach granicznych.
– W 2018 roku będzie również można odwiedzić Białoruś bez wizy na 30 dni, w okresie trwania II Gier Europejskich.
– Chociaż ruch bezwizowy kosztował Mińsk 12 mln dolarów, to według szacunków w okresie od stycznia do sierpnia turystyka wygenerowała 90 mln dolarów przychodu.
Tut.by
Białoruś – BGU wyprzedził UJ
Białoruski Uniwersytet Państwowy wszedł do rankingu 200 najlepszych uniwersytetów Moskiewskiego Rankingu Uniwersytetów MosIUR.
– Najlepszy białoruski uniwersytet zajął w zestawieniu 168 pozycję.
– BGU przegrywa z Uniwersytetem Warszawskim, który osiągnął 158 lokatę, ale wyprzedza Uniwersytet Jagielloński (181 miejsce).
– Liderami zestawienia jest 5 uniwersytetów z USA. Moskiewski Uniwersytet Państwowy im. Łomonosowa zajmuje 25 miejsce.
Tut.by
Macedonia – Koniec epoki Gruevskego
11 grudnia z funkcji szefa największej macedońskiej partii opozycyjnej zrezygnował Nikola Gruevski.
– Gruevski był szefem VMRO-DPMNE od 2002 roku. Pod jego przywództwem partia wygrywała wybory od 2008 roku. Do 2016 roku był premierem kraju i najważniejszą osobą w państwie.
– Obecnie Gruevskemu zarzuca się liczne nadużycia władzy, naruszenia konstytucji, korupcję i podsłuchiwanie własnych obywateli.
– Nowy szef VMRO-DPMNE zostanie wyłoniony w dniach 22-23 grudnia. W partii od dłuższego czasu mówi się o potrzebie wewnętrznej demokratyzacji. O fotel prezesa stara się trzech kandydatów: Nikola Poposki – były minister spraw zagranicznych; Hristijan Mickovski – obecny sekretarz generalny partii; Antonio Miloszoski – również był minister spraw zagranicznych.
Fokus
Macedonia – Coraz lepsze relacje z Kosowem
12 grudnia premiera Macedonii Zoran Zaev odbył swoją pierwszą wizytę do sąsiedniej Republiki Kosowa.
– W trakcie spotkań z najwyższymi przedstawicielami władzy Kosowa Zoran Zaev podkreślał potrzebę współpracy oraz zapowiedział wspieranie inicjatyw kosowskich na arenie międzynarodowej.
– Poruszono też temat bezpieczeństwa w regionie. Władze Kosowa przyjęły słowa Zaeva jako znak dobrej woli i zapowiedź ocieplenia stosunków między krajami.
– Premier Zaev wyraził też swoje poparcie dla trwającego dialogu Kosowa z Serbią.
– Była to pierwsza w historii wizyta macedońskiego premiera w Kosowie. Zaev od czasu objęcia urzędu premiera duży nacisk kładzie na wizyty w krajach sąsiedzkich, a tym samym przełamanie regionalnej izolacji państwa.
Radio Slobodna Evropa
Kosowo – Amerykańska elektrownia za miliard euro
13 grudnia władze Kosowa zapowiedziały podpisanie umowy z amerykańską firmą ContourGlobal w sprawie budowy nowej elektrowni cieplnej w Kosowie.
– Inwestycja ma być warta miliard euro i jest największą dotychczas jednorazową inwestycją w Kosowie.
– Budowa elektrowni ma być częścią programu zwiększenia energetycznej niezależności Kosowa.
– Prace budowlane mają rozpocząć się jeszcze w 2018 roku, a elektrownia ma zostać oddana do użytku w 2023.
Al Jazeera
Chorwacja – Rocznica śmierci Franjo Tuđmana
10 grudnia odbyły się oficjalne obchody rocznicy śmierci pierwszego prezydenta niepodległej Chorwacji.
– Podczas obchodów przy grobie pierwszego prezydenta Chorwacji, Kolinda Grabar-Kitarović powiedziała, że wszyscy Chorwaci w kraju i zagranicą wspominają z wielkim szacunkiem i wdzięcznością postać Franjo Tuđmana.
– Chorwacki premier Andrej Plenković w swoim przemówieniu przedstawił pierwszego prezydenta Chorwacji jako wizjonera, który otworzył drogę Chorwacji do UE i NATO.
– Franjo Tuđman został wybrany przez parlament na prezydenta Chorwacji w 1990 roku. Funkcję sprawował aż do swojej śmierci w 1999 roku. Przez swoją partię HDZ jest uznawany za męża stanu, jednak coraz częściej okres jego rządów jest krytykowany za autorytaryzm.
HRT / index.hr
Chorwacja – Spór o odznaczenia dla osądzonych za zbrodnie wojenne
Prezydent Kolinda Grabar Kitarović oświadczyła, że nie wyrazi zgody na odebranie obywatelom swojego kraju osądzonym za popełnienie zbrodni wojennych odznaczeń przyznanych za udział w wojnie na obszarze Bośni i Hercegowiny oraz Chorwacji na początku lat 90.
– Kolinda Grabar Kitarović podkreśliła, że ordery zostały przyznane za obronę kraju ze strony „agresji Wielkiej Serbii”.
– Deklaracja ma związek ze zgłoszeniem przez opozycję w chorwackim parlamencie inicjatywy pozbawienia generałów, prawomocnie osądzonych za popełnienie zbrodni wojennych, odznaczeń państwowych.
– Kwestia odbioru orderów pojawiła się w toku debaty publicznej w Chorwacji po popełnieniu samobójstwa przez Slobodana Praljaka, uznanego przez Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości za zbrodnie popełnione w trakcie wojny na terenie Bośni i Hercegowiny.
Novi List
Bośnia i Hercegowina – Bośnia kolejnym krajem na szlaku migracyjnym
W ostatnich dwóch latach nastąpił znaczny wzrost nielegalnych przekroczeń granicy Bośni i Hercegowiny przez uchodźców i migrantów, którzy chcą przedostać się do Unii Europejskiej.
– W ciągu roku odnotowano 605 prób nielegalnego przekroczenia granicy BiH, głównie bośniacko-czarnogórskiej i bośniacko-serbskiej.
– Dla porównania w ubiegłym roku miało miejsce około 220 podobnych incydentów, natomiast w 2015 roku – 175.
– Większość przekraczających granice stanowią Afgańczycy, Pakistańczycy i Syryjczycy.
Balkan Insight