Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Eastbook Info

#Eastweek, czyli miniony tydzień w Europie Wschodniej i na Bałkanach (15 grudnia)

Dwie minuty czytania i wiesz co się dzieje w Europie Wschodniej i na Bałkanach! Dziś dowiecie się między innymi o tym, że BiH jest kolejnym krajem dotkniętym kryzysem migracyjnym; na Donbasie nastąpiła intensyfikacja działań zbrojnych, a Nawalny ogłosił swój program wyborczy (choć Putin udaje, że nie ma takiego kandydata).

003

Ukraina – Poroszenko: zwycięzcą w polsko-ukraińskich sporach jest Moskwa

13 grudnia w trakcie połączonej konferencji prezydentów Polski i Ukrainy, Petro Poroszenko stwierdził, że „zwycięzcą polsko-ukraińskiego konfliktu jest Rosja”.

– W czasie wizyty polskiego prezydenta Andrzeja Dudy w Charkowie, Petro Poroszenko powiedział, że „w wyniku historycznych konfliktów” między dwoma państwami wygrywa państwo trzecie – „Nie jest to ani Ukraina, ani Polska, a Rosja”.

– Poroszenko zaznaczył, że między Kijowem i Warszawą „istnieje absolutne i jasne zrozumienie” tego, że „historię należy zostawić historykom, a politycy powinni zajmować się przyszłością”.

– W trakcie konferencji prasowej Poroszenko obwieścił także, że w najbliższym czasie pracę zacznie dwustronna komisja ds. zbadania historycznych kwestii. Zajmie się ona m.in. oceną postaci Stepana Bandery.

RBK

Ukraina – Generalna Prokuratura Ukrainy: Saakaszwili nie przygotowuje zamachu stanu

14 grudnia Generalny Prokurator Ukrainy Jurij Łycenko ogłosił, że instytucja nie podejrzewa Michaila Saakaszwilego o przygotowanie zamachu stanu. Lider „Ruchu Nowych Sił” jest oskarżony jedynie o sprzyjanie grupie przestępczej Kurczenki-Janukowycza.

– „Śledztwo w tej sprawie prowadzi SBU. Dlatego właśnie służby zostały zmuszone do zatrzymania i skierowania do śledztwa [Saakaszwiliego – przyp. red.]. W rzeczywistości, podejrzany odmówił i uciekł z samochodu. Potem ukrywał się w wielu miejscach, aż w końcu został zatrzymany w wyniku poszukiwań policji” – objaśnił prokurator.

– Wcześniej sąd rejonowy w Kijowie nie zgodził się na areszt domowy dla byłego prezydenta Gruzji.

– Początek konfliktu między obecnym prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenko a Michailem Saakaszwilim można datować na 2016 rok, kiedy ukraiński prezydent pozbawił go obywatelstwa. Więcej o ukraińskim kryzysie można przeczytać w naszym artykule.

Pravda.ua

Ukraina – OBWE w ciągu doby zanotowała ponad tysiąc wybuchów na Donbasie

Stacjonująca w Donbasie misja OBWE w okresie od 19:30 11 grudnia do 19.30 12 grudnia zanotowała blisko 1165 wybuchów w rejonie ATO.

– O rezultatach obserwacji organizacja poinformowała 13 grudnia.

– „Obserwatorzy misji zanotowali obecność opancerzonych pojazdów bojowych oraz innych oznak obiektów wojskowych w strefie bezpieczeństwa” – głosi raport organizacji.

– W nocy 13 grudnia OBWE zaobserwowała także ostrzał okolic miasta Popasna w obwodzie ługańskim, który trwał ponad 6 godzin.

Pravda.ua

Rosja – Nawalny opublikował swój program wyborczy

13 grudnia Aleksiej Nawalny, założyciel Fundacji Walki z Korupcją, opublikował nową, szczegółową wersję dokumenty ze swoimi wyborczymi obietnicami.

– Program Nawalnego dotyczy głównie spraw budżetowych – polityk obiecuje m.in. podwyższyć płacę minimalną do 25 tys. rubli, a także zwiększyć nakłady na edukację oraz służbę zdrowia.

– W ramach walki z korupcją oraz nadmierną biurokracją w swoim programie Nawalny kładzie nacisk na znaczące zmniejszenie miejsc pracy w państwowych urzędach oraz w armii. Polityk zapowiada także zwiększenie obostrzeń w kwestii przeciwdziałania korupcji.

– Tego samego dnia rzecznik prezydenta FR Dmitrij Pieskow podczas swojej konferencji prasowej powiedział, że Kreml „nie widzi żadnego kontrkandydata” dla startującego w wyborach urzędującego prezydenta.

Meduza

Rosja – Rosyjskie wojska wycofują się z Syrii

Po zwycięstwie wojsk syryjskich nad Państwem Islamskim, Władimir Putin wydał oficjalny rozkaz wycofania rosyjskiego kontyngentu z Syrii.

– Rosyjskie oddziały od września 2015 roku wspierały siły wojenne Baszszara al-Asada w walce przeciw tak zwanemu Państwu Islamskiemu.

– 11 grudnia prezydent przyleciał do bazy lotniczej Hmejmim, gdzie został przywitany przez prezydenta Syrii i Ministra Obrony Narodowej FR Sergieja Szojgu.

– Jak zapowiada rosyjski prezydent, w Syrii mają zostać dwie stałe rosyjskie bazy wojskowe: marynarki wojennej w porcie Tartus i sił powietrznych w Hmejmim.

Echo Moskwy / RIA / Interfax

Rosja – 800 tysięcy kary dla Telegrama

We wtorek moskiewski sąd miejski orzekł karę w wysokości 800 tysięcy rubli dla firmy Telegram Messenger LLP. Firma odmówiła współpracy z FSB.

– Telegram to darmowy komunikator internetowy, który charakteryzuje się możliwością szyfrowania wiadomości end-to-end. Jak twierdzi jeden z adwokatów firmy Dmitrij Dinze, FSB domagała się od zarządu Telegrama kodu, dzięki któremu mogłaby rozszyfrować wiadomości oskarżonych o rzekomy zamach terrorystyczny w Petersburgu z kwietnia 2017 roku.

– Adwokat dodał, że nawet jeśli firma Telegram chciałaby udostępnić kod, to deszyfracja wiadomości z powodów technicznych byłaby niemożliwa.

– W październiku Sąd Najwyższy w Moskwie zasądził firmie Telegram Messenger LLP karę grzywny w wysokości 800 tysięcy rubli za odmowę współpracy z Federalną Służbą Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. Firma złożyła apelację uzasadniając, że wniosek FSB nie brał pod uwagę alternatywnego sposobu negocjacji z firmą, chociażby prośby o wynajem zdekodowanych korespondencji.

Interfax

Rosja – Sobczak niewinna

FSB nie znalazła dowodów przeciwko Ksenii Sobczak. Kandydatka na prezydenta była oskarżona o nawoływanie do separatyzmu w sprawie Krymu.

– Wypowiedź dziennikarki Ksenii Sobczak podczas jednej z konferencji prasowych została poddane analizie lingwistycznej. Prace nad nią trwały około miesiąca.

– W listopadzie sama Sobczak zachęcała do tego, by Prokuratura Generalna zajęła się sprawą sprawdzenia jej wypowiedzi dotyczącej statusu Krymu.

– Jak informuje rosyjskie BBC, wyniki przeprowadzonej ekspertyzy potwierdzają niewinność kandydatki na prezydenta.

Echo Moskwy

Białoruś – Prognozy dla gospodarki na 2018 rok

Portal Tut.by zebrał prognozy dla gospodarki Białorusi w 2018 roku. Może być lepiej, ale nieznacznie.

– Według analityka Alpari Wadima Josuba przy najbardziej korzystnym scenariuszu gospodarka Białorusi może się rozwijać w tempie 2% PKB.

– Rozwój zależy nie tylko od wysokich cen na produkty przetwórstwa ropy naftowej, ale również kondycji Rosji, głównego partnera gospodarczego Białorusi.

– Mimo presji na wzrost wynagrodzeń, większość podwyżek pochłonie inflacja, która w 2018 może się wahać od 7-10%.

Tut.by

Białoruś – „Bezwiz” może się wydłużyć do 10 dni

Pobyt bezwizowy dla przylatujących na Białoruś przez lotnisko w Mińsku może się wydłużyć do 10 dni.

– Dziesięciodniowy pobyt będzie początkowo obowiązywał tylko dla pasażerów obsługiwanych w Mińsku. Do 2021 roku może zostać zastosowany również na pozostałych przejściach granicznych.

– W 2018 roku będzie również można odwiedzić Białoruś bez wizy na 30 dni, w okresie trwania II Gier Europejskich.

– Chociaż ruch bezwizowy kosztował Mińsk 12 mln dolarów, to według szacunków w okresie od stycznia do sierpnia turystyka wygenerowała 90 mln dolarów przychodu.

Tut.by

Białoruś – BGU wyprzedził UJ

Białoruski Uniwersytet Państwowy wszedł do rankingu 200 najlepszych uniwersytetów Moskiewskiego Rankingu Uniwersytetów MosIUR.

– Najlepszy białoruski uniwersytet zajął w zestawieniu 168 pozycję.

– BGU przegrywa z Uniwersytetem Warszawskim, który osiągnął 158 lokatę, ale wyprzedza Uniwersytet Jagielloński (181 miejsce).

– Liderami zestawienia jest 5 uniwersytetów z USA. Moskiewski Uniwersytet Państwowy im. Łomonosowa zajmuje 25 miejsce.

Tut.by

eastweek-balkan_22534381-3

Macedonia – Koniec epoki Gruevskego

11 grudnia z funkcji szefa największej macedońskiej partii opozycyjnej zrezygnował Nikola Gruevski.

– Gruevski był szefem VMRO-DPMNE od 2002 roku. Pod jego przywództwem partia wygrywała wybory od 2008 roku. Do 2016 roku był premierem kraju i najważniejszą osobą w państwie.

– Obecnie Gruevskemu zarzuca się liczne nadużycia władzy, naruszenia konstytucji, korupcję i podsłuchiwanie własnych obywateli.

– Nowy szef VMRO-DPMNE zostanie wyłoniony w dniach 22-23 grudnia. W partii od dłuższego czasu mówi się o potrzebie wewnętrznej demokratyzacji. O fotel prezesa stara się trzech kandydatów: Nikola Poposki – były minister spraw zagranicznych; Hristijan Mickovski – obecny sekretarz generalny partii; Antonio Miloszoski – również był minister spraw zagranicznych.

Fokus

Macedonia – Coraz lepsze relacje z Kosowem

12 grudnia premiera Macedonii Zoran Zaev odbył swoją pierwszą wizytę do sąsiedniej Republiki Kosowa.

– W trakcie spotkań z najwyższymi przedstawicielami władzy Kosowa Zoran Zaev podkreślał potrzebę współpracy oraz zapowiedział wspieranie inicjatyw kosowskich na arenie międzynarodowej.

– Poruszono też temat bezpieczeństwa w regionie. Władze Kosowa przyjęły słowa Zaeva jako znak dobrej woli i zapowiedź ocieplenia stosunków między krajami.

– Premier Zaev wyraził też swoje poparcie dla trwającego dialogu Kosowa z Serbią.

– Była to pierwsza w historii wizyta macedońskiego premiera w Kosowie. Zaev od czasu objęcia urzędu premiera duży nacisk kładzie na wizyty w krajach sąsiedzkich, a tym samym przełamanie regionalnej izolacji państwa.

Radio Slobodna Evropa

Kosowo – Amerykańska elektrownia za miliard euro

13 grudnia władze Kosowa zapowiedziały podpisanie umowy z amerykańską firmą ContourGlobal w sprawie budowy nowej elektrowni cieplnej w Kosowie.

– Inwestycja ma być warta miliard euro i jest największą dotychczas jednorazową inwestycją w Kosowie.

– Budowa elektrowni ma być częścią programu zwiększenia energetycznej niezależności Kosowa.

– Prace budowlane mają rozpocząć się jeszcze w 2018 roku, a elektrownia ma zostać oddana do użytku w 2023.

Al Jazeera

Chorwacja – Rocznica śmierci Franjo Tuđmana

10 grudnia odbyły się oficjalne obchody rocznicy śmierci pierwszego prezydenta niepodległej Chorwacji.

– Podczas obchodów przy grobie pierwszego prezydenta Chorwacji, Kolinda Grabar-Kitarović powiedziała, że wszyscy Chorwaci w kraju i zagranicą wspominają z wielkim szacunkiem i wdzięcznością postać Franjo Tuđmana.

– Chorwacki premier Andrej Plenković w swoim przemówieniu przedstawił pierwszego prezydenta Chorwacji jako wizjonera, który otworzył drogę Chorwacji do UE i NATO.

– Franjo Tuđman został wybrany przez parlament na prezydenta Chorwacji w 1990 roku. Funkcję sprawował aż do swojej śmierci w 1999 roku. Przez swoją partię HDZ jest uznawany za męża stanu, jednak coraz częściej okres jego rządów jest krytykowany za autorytaryzm.

HRT / index.hr

Chorwacja – Spór o odznaczenia dla osądzonych za zbrodnie wojenne

Prezydent Kolinda Grabar Kitarović oświadczyła, że nie wyrazi zgody na odebranie obywatelom swojego kraju osądzonym za popełnienie zbrodni wojennych odznaczeń przyznanych za udział w wojnie na obszarze Bośni i Hercegowiny oraz Chorwacji na początku lat 90.

– Kolinda Grabar Kitarović podkreśliła, że ordery zostały przyznane za obronę kraju ze strony „agresji Wielkiej Serbii”.

– Deklaracja ma związek ze zgłoszeniem przez opozycję w chorwackim parlamencie inicjatywy pozbawienia generałów, prawomocnie osądzonych za popełnienie zbrodni wojennych, odznaczeń państwowych.

– Kwestia odbioru orderów pojawiła się w toku debaty publicznej w Chorwacji po popełnieniu samobójstwa przez Slobodana Praljaka, uznanego przez Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości za zbrodnie popełnione w trakcie wojny na terenie Bośni i Hercegowiny.

Novi List

Bośnia i Hercegowina – Bośnia kolejnym krajem na szlaku migracyjnym

W ostatnich dwóch latach nastąpił znaczny wzrost nielegalnych przekroczeń granicy Bośni i Hercegowiny przez uchodźców i migrantów, którzy chcą przedostać się do Unii Europejskiej.

– W ciągu roku odnotowano 605 prób nielegalnego przekroczenia granicy BiH, głównie bośniacko-czarnogórskiej i bośniacko-serbskiej.

– Dla porównania w ubiegłym roku miało miejsce około 220 podobnych incydentów, natomiast w 2015 roku – 175.

– Większość przekraczających granice stanowią Afgańczycy, Pakistańczycy i Syryjczycy.

Balkan Insight

Tagi:
  • livejournal
  • vkontakte
  • google+
  • pinterest
  • odnoklassniki
  • tumblr
0
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Komentarze 0
Dodaj komentarz