Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Paweł Charkiewicz

Jason Worlledge ujawnia szczegóły Europejskich Warsztatów Dyplomatycznych

Europejska Akademia Dyplomacji, we współpracy z PZU S.A. i Fundacją Konrada Adenauera w Polsce, już 22 kwietnia rozpoczyna wiosenną edycję Europejskich Warsztatów Dyplomatycznych (EDW). Przez 5 dni 25 uczestników z 14 krajów weźmie udział w intensywnym programie seminariów oraz warsztatów o tematyce koncentrującej się wokół polityki zagranicznej Unii Europejskiej oraz inicjatywy Partnerstwa Wschodniego. Dzięki uprzejmości Europejskiej Akademii Dyplomacji (EAD) wezmę udział w warsztatach jako przedstawiciel patrona medialnego Eastbook.eu. Aby przybliżyć naszym czytelnikom szczegóły tego przedsięwzięcia, zadałem panu Jasonowi Worlledge’owi, zastępcy dyrektora Europejskiej Akademii Dyplomacji i koordynatorowi EDW, kilka pytań.

Europejskie Warsztaty Dyplomacji, źródło diplomats.pl

Europejskie Warsztaty Dyplomacji, źródło diplomats.pl

Paweł Charkiewicz: Proszę powiedzieć jakie są założenia programu EDW i jakie cele stawiają przed sobą uczestnicy programu?

Jason Worlledge: EDW zawsze było programem dotyczącym polityki zagranicznej Unii Europejskiej i jej instytucjonalnych metod podejmowania decyzji oraz polskiej polityki zagranicznej, a zwłaszcza Partnerstwa Wschodniego. Obywatele tych krajów od początku stanowili naszą grupę docelową. Uważamy, że w ludziach z tego obszaru drzemie duży potencjał, który dzięki dobremu ukierunkowaniu może wywrzeć wpływ na zmiany w tych krajach. EDW jest to program przygotowany dla młodych profesjonalistów, działaczy społecznych i przywódców politycznych, którzy chcą lepiej zrozumieć zasady funkcjonowania Unii Europejskiej, bez różnicy, czy pochodzą z państw członkowskich, czy nie. W przypadku tych pierwszych uczestnicy naszego programu chcą pogłębić swoją wiedzę w celu wykorzystania jej dla wzmocnienia w przyszłości roli UE jako aktora polityki globalnej. Uczestnicy z drugiej grupy chcą dowiedzieć się więcej o tym, jak przybliżyć swoim krajom  wartości polityczne wyznawane w UE i jak skutecznie kształtować w przyszłości stosunki dwustronne.

Uczestnicy EWD, źródło: diplomats.pl

Uczestnicy EDW, źródło: diplomats.pl

PCh: Ilu uczestników i z jakich krajów brało dotychczas udział w programie EDW?

JW: Łącznie z tegoroczną edycja zgromadziliśmy w programie 90 uczestników z ponad 30 różnych krajów: Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Grecji, Austrii, Węgier, Czech, Łotwy, Litwy, Estonii, Słowacji, Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Azerbejdżanu, Armenii, Uzbekistanu, Gruzji, Rosji, Konga, USA, Kanady, Meksyku, Kolumbii, Tajwanu, Hiszpanii, Chin, Sri Lanki, Holandii oraz Luksemburga.

PCh: Jak Europejska Akademia Dyplomacji promuje EDW na arenie międzynarodowej?

JW: Ściśle współpracujemy z organizacjami pozarządowymi i instytucjami międzynarodowymi, które pomagają nam promować zarówno EDW jak i nasze inne programy. Polegamy także na bazie danych naszych absolwentów. Jak przekonaliśmy się w ciągu ostatnich 2 lat, są oni chętni do współpracy i pomagają promować nasze programy oraz polecają uczestników. W tym roku połowa stypendystów i uczestników skontaktowała się z nami dzięki  poleceniu naszych absolwentów. Przy promocji programu ściśle współpracujemy także z naszymi partnerami –  PZU.S.A. i Fundacją Konrada Adenauera.  Dzięki tym instytucjami jesteśmy w stanie zapewnić 40% uczestników stypendia umożliwiające partycypację w naszych programach międzynarodowych. Naszym celem jest osiągnięcie pułapu 80-100% stypendiów.  Z każdym rokiem zbliżamy się do tej granicy.

PCh: Czy prowadzone są statystyki, w jaki sposób warsztaty EDW wpłynęły na kariery ich uczestników?

JW: Nieustannie weryfikujemy takie dane, jest to bardzo pracochłonny proces, a ponadto potrzeba trochę czasu, aby naprawdę dostrzec korzyści edukacyjnych inwestycji. Wielu naszych uczestników jest już wykładowcami na uniwersytetach lub są oni w trakcie pracy nad doktoratami i aktywnie korzystają ze swojej wiedzy, a także dzielą się nią ze swoimi uczniami.

Wykładowcy EWD, źródło: diplomats.pl

Wykładowcy EDW, źródło: diplomats.pl

PCh:  Jak to robicie, że angażujecie do programu tak dobrych specjalistów, i co oferujecie poza warsztatami eksperckimi?

J.W.: Angażujemy wykładowców i ekspertów, którzy dzielą pasje podobne do naszych. Prawie wszyscy nasi wykładowcy chcą do nas wracać i współpracować z naszymi uczestnikami. Należy zaznaczyć, że przeważająca część uczestników naszych warsztatów to ludzie bardzo aktywni, ambitni i oczekujący wyzwań intelektualnych. Sądzę, że nasi wykładowcy spełniają stawiane im wymagania. Dla EDW zajęcia prowadzą eksperci z USA, Francji, Niemiec, Belgii, Ukrainy i innych krajów. Javier Solana, Bernard Kouchner i Danuta Hübner – wszyscy oni spotykali się z naszymi studentami. Uczestnicy EDW każdorazowo odbywają także wizytę studyjną w polskim MSZ i zaprzyjaźnionych ambasadach Danii, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Dzięki temu mogą zobaczyć unijną dyplomację w działaniu. W trakcie nadchodzącej edycji EDW odbędą  się  także spotkania z przedstawicielami Unii Europejskiej: Ewą Synowiec i  Thierrym Bechetem.

PCh: Ile pracy trzeba włożyć w zorganizowanie EDW?

JW: Jest to długi proces, w ramach którego musimy się skupić na codziennym budowaniu relacji z uczestnikami. Odbywa się to za pośrednictwem poczty elektronicznej i rozmów telefonicznych. Chcemy przyciągnąć najlepszych ludzi, jakich tylko możemy, a to zajmuje sporo czasu. Chcemy też dać uczestnikom, którzy poprzez udział w EAW zawiesili na tydzień swoje kariery, najlepszy możliwy program. Jest to prawdziwe wyzwanie, ale wspaniałe efekty wynagradzają wysiłek i na poziomie osobiste, i na zawodowym. Trudno określić jak wiele czasu spędzamy przy naszych biurkach, ale mogę powiedzieć, że od momentu zakończenia ostatniego EDW w listopadzie główną rzeczą, o jakiej myślę, jest to, jak mogę zrobić jeszcze lepszy program. Na szczęście pracę ułatwia mi bardzo to, że współpracuję ze wspaniałymi ludźmi, wspaniałymi wykładowcami, którzy są także pasjonatami w tym, co robią. Przyjemnością jest także praca ze wspaniałymi uczestnikami. Przez cały tydzień trwania warsztatów będę z uczestnikami od momentu opuszczenia hotelu do czasu, kiedy idą spać. Typowy tydzień składa się z około 100 lub więcej godzin pracy, ale jest to coś co kocham robić, zwłaszcza gdy czytam później opinie i  słyszę, jak świetny był program EDW i jakie korzyści przyniósł uczestnikom.

PCh: Dziękuję za rozmowę.

Więcej informacji o Europejskich Warsztatach Dyplomatycznych znajdziesz tutaj.

Eastbook.eu jest patronem medialnym Europejskich Warsztatów Dyplomacji.

 

  • livejournal
  • vkontakte
  • google+
  • pinterest
  • odnoklassniki
  • tumblr
0

Rodowity Podlasiak z dziada, Poleszuk z pradziada. Z wykształcenia politolog(AP) i europeista(UW). Obecnie kończy edukacje w Studium Europy Wschodniej UW. Samozwańczy spec od Ukrainy i mniejszości narodowych w Polsce. Notoryczny eksplorator Krymu. Miłośnik Azji Centralnej. Ostatnio amator Kaukazu. Zna języki polski, angielski, rosyjski i ukraiński. Redaktor e-mail p.charkiewicz {at} eastbook.eu tel. +48-510-666-006

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Komentarze 0
Dodaj komentarz