Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Łukasz Grajewski

Białoruś: 05.08.2011 Bielackiemu grozi do 7 lat więzienia

Aleś Bielacki, szef organizacji praw człowieka „Viasna”, 4 sierpnia 2011 r.  został aresztowany przez białoruską milicję finansową. Opozycjoniście postawiono zarzut „ukrywania dochodów finansowych o znaczącej wielkości”.

Prison ?

Bielackiemu grozi do 7 lat więzienia, autor: Maciek Draba, źródło: flickr.com

Bielackiego oskarża się o przyjęcie znacznych sum pieniędzy, które przetrzymywane były na litewskich kontach bankowych. Były to środki finansowe przeznaczone na działalność „Viasny”. Organizacja została zdelegalizowana przez białoruskie władze w 2003 r. i formalnie nie mogła przyjmować pieniędzy. Białoruska prokuratura otrzymała informacja o rachunkach bankowych od Litewskiego Ministerstwa Sprawiedliwości w ramach bilateralnego systemu pomocy prawnej. W dniu dzisiejszym (05.08.2011) litewski wiceminister sprawiedliwości Tomas Vaitkevičius podczas konferencji prasowej stwierdził, że strona białoruska naruszyła wzajemne umowy. Według słów wiceministra, system pomocy prawnej pomiędzy Białorusią i Litwą zostanie zawieszony. Ciążące nad Alesiem Bielackim zarzuty mogą skończyć się dla niego karą do 7 lat pozbawienia wolności.

Aleś Bielacki w opozycyjną działalność na terenie Białorusi zaangażował się jeszcze w czasach pierestrojki. Był jednym z aktywniejszych działaczy Białoruskiego Frontu Narodowego – największej partii opozycyjnej, która w dużym stopniu decydowała o demokratycznych zmianach w kraju, w czasach rozpadu Związku Sowieckiego. W 1996 roku, powołał do życia Centrum Obrony Praw Człowieka „Viasna-96”, które było odpowiedzią na szykany władz wobec uczestników antyprezydenckich demonstracji wiosną 1996 roku. Od tego czasu, Viasna jest jedyną organizacją stale monitorującą represje reżimu prezydenta Alaksandra Łukaszenki wobec własnego społeczeństwa. Viasna obserwowała także ostatnie prezydenckie wybory na Białorusi, które odbyły się 19 grudnia 2010 roku. W ramach retorsji, białoruskie służby specjalne wielokrotnie przeszukiwały biura Viasny, konfiskowały sprzęt oraz zatrzymywały działaczy organizacji, w tym i samego Białackiego. Pomimo problemów, Viasna kontynuuje swoją pracę, pozostając najważniejszym ośrodkiem informującym o stanie praw człowieka na Białorusi.

Źródło: BelaPAN, Viasna

Facebook Comments
  • livejournal
  • vkontakte
  • google+
  • pinterest
  • odnoklassniki
  • tumblr
Łukasz Grajewski

Socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracował w administracji publicznej, aktywny w trzecim sektorze (Fundacja Wspólna Europa, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Inicjatywa Wolna Białoruś). Autor licznych publikacji o Europie Wschodniej w polskich mediach.

Kontakt:

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY