Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

EU: 01.08.2011 Partnerstwo Wschodnie poza Unią Europejską

Partnerstwo Wschodnie to program zaprojektowany przez dwa kraje Unii Europejskiej: Polskę i Szwecję. Do unijnych struktur wtłoczono koncepcję zbliżenia sześciu krajów wschodniego sąsiedztwa. Państwa te zgrupowano w jedną formację. Formuła okazuje się być na tyle fortunna, że wykorzystywana jest niezależnie poza strukturami Unii Europejskiej.

O tym, jak formuła Partnerstwa Wschodniego (PW) wykorzystywana jest przez inne organizacje międzynarodowe (OECD i Grupa Wyszehradzka) pisaliśmy w materiale „Partnerstwo Wschodnie w OECD”. Kolejną organizacją otwarcie wykorzystującą  PW jest Rada Europy (RE). Gdy mowa o RE, jednym z najczęściej popełnianych błędów jest mylenie jej z Unią Europejską, w szczególności z Radą Unii Europejskiej, której przewodniczy obecnie Polska. Rada Europy i Unia Europejska ze wszystkimi jej organami to dwie całkowicie odrębne organizacje.

W maju b.r. Rada Europy wspólnie z Unią Europejską zainicjowały serię projektów na lata 2011 – 2013 adresowanych do 6 krajów Partnerstwa Wschodniego. Celem działań jest promocja demokracji, dobrego rządzenia i stabilność. Środki finansowe przeznaczone na ten cel to 4 mln €, nie licząc projektów adresowanych bezpośrednio do krajów PW.

Flaga Rady Europy przyjęta później przez Unię Europejską

Flaga Rady Europy przyjęta później przez Unię Europejską

Rada Europy powstała w 1949 roku i ma swoją siedzibę w Strasburgu, co jest kolejnym elementem powodującym pomyłki, gdyż część posiedzeń Parlamentu Europejskiego odbywa się także w Strasburgu. Kolejnym elementem wprowadzającym zamieszanie jest symbolika. RE używa tej samej co UE flagi – żółtych gwiazdek na błękitnym tle. Podobnie do UE, Rada ma Zgromadzenie Parlamentarne (636 członków) i Komitet Ministrów (KM), gdzie podobnie, jak w Unii Europejskiej przewodnictwo sprawowane jest rotacyjnie, co pół roku. Od maja do listopada 2011 roku, przewodnictwo w KM RE sprawuje Ukraina – kraj PW. Działalność RE skupiona jest wokół przestrzegania praw człowieka i zasadza się na Europejskiej Konwencji Praw Człowieka (1950), uchwalonej przez założycieli RE. Obecnie Rada Europy ma 47 członków. Rok dołączenia krajów PW to kolejno: 1995 – Mołdawia i Ukraina, 1999 – Gruzja, 2001 – Armenia i Azerbejdżan. Białoruś nie jest członkiem RE. W latach 1992-96 posiadała status specjalnego gościa, ale utraciła go po nieuczciwie przeprowadzonym referendum konstytucyjnym w 1996 roku.

Źródła: Strona Rady Europy.

  • livejournal
  • vkontakte
  • google+
  • pinterest
  • odnoklassniki
  • tumblr
0
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Komentarze 0
Dodaj komentarz