Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Eastbook Info

Obserwuj wybory w Rosji… i w Polsce!

Po sukcesie niedawnej akcji wideo-obserwacji rosyjskich wyborów prezydenckich, jednym z organizatorów której był Eastbook.eu, liderzy akcji, wraz z grupą doświadczonych międzynarodowych obserwatorów wyborczych, zainicjowali projekt „Obserwatorzy w Działaniu”. Celem projektu jest apolityczna, społeczna obserwacja polskich wyborów samorządowych w województwie mazowieckim według standardów OBWE/ODIHR, a także wideo-obserwacja nagrań z kamer, które zapisały przebieg dnia wyborów prezydenckich w Rosji.

Kogo poszukujemy?

By misja mogła się powieść organizatorzy projektu „Obserwatorzy w Działaniu” poszukują 100 pełnoletnich wolontariuszy, którzy będą obserwować wybory samorządowe w województwie mazowieckim 21 października 2018 r.

Do kiedy można się zgłaszać?

Organizatorzy projektu „Obserwatorzy w Działaniu” czekają na zgłoszenia do piątku 14 września.

Jak będzie wyglądać praca uczestnika projektu?

W ramach przygotowań uczestnicy projektu w pierwszej kolejności odbędą przeprowadzone przez nas szkolenia z obserwacji polskich wyborów i wideo-obserwacji rosyjskich wyborów, zarówno na żywo, jak również pod postacią webinariów. Kolejnym elementem edukacyjnym projektu będzie zdalna wideo-obserwacja przez obserwatorów pracy rosyjskich komisji wyborczych w czasie niedawnych wyborów prezydenckich. Dzięki odbytym szkoleniom i przeprowadzonej wideo-obserwacji obserwatorzy staną się bardziej spostrzegawczy oraz zdobędą doświadczenie niezbędne, do efektywnego monitoringu wyborczego 21 października 2018 r.

Dlaczego to właśnie ja powinienem się zaangażować?

Dzięki niedawnym zmianom w polskim prawie obserwaterem wyborczym może zostać każdy pełnoletni obywatel Polski! Uczestnictwo w procesie obserwacji polskich i rosyjskich wyborów to w pierwszej kolejności szansa, by lepiej poznać procesy polityczne zachodzące w Polsce i w Rosji. Wybory są jednym z podstawowych elementów systemu demokratycznego w Polsce oraz fundamentem legitymizacji władz państwowych oraz samorządowych. Uczestnicząc w obserwacji procesu wyborczego przyczynisz się do powstania niezależnej opinii o ich przebiegu, a przez to zwiększysz wiedzę obywateli o ich prawach i obowiązkach wyborczych. Twoja praca przyczyni się również do sprawdzenia i niezależnej oceny istniejącego systemu wyborczego, umożliwiając również zaproponowanie rozwiązań mających na celu poprawę jego funkcjonowania w duchu przejrzystości i sprawiedliwości.

Czego możemy się nauczyć obserwując fałszerstwa wyborcze w Rosji?

Niedawne wybory prezydenckie w Rosji zgodnie z oficjalnymi danymi wygrał Władimir Putin. Międzynarodowi i krajowi obserwatorzy wskazali jednak na masowe nieprawidłowości, które mogły przyczynić się do dopisania Władimirowi Putinowi nawet 10 milionów głosów więcej, niż wyniosła rzeczywista liczba osób, które oddały na niego głos!

Powyższa teza ta wydaje się trudna do potwierdzenia dla osób nie żyjących w Rosji, jednak nie dla nas! Po marcowych wyborach uzyskaliśmy dostęp do zapisów nagrań dnia wyborów z tysięcy kamer z rosyjskich lokali wyborczych – tym samym w naszych rękach znajdują się dowody tysięcy przestępstw dokonanych w dniu wyborów. Jednak by odkryć dokładne metody fałszowania wyborów, a także by stwierdzić, kto dokładnie za nie odpowiada, konieczna jest praca obserwatorów, którzy przyjrzą się pracy członków rosyjskich komisji wyborczych. Twoja praca, obok funkcji edukacyjnej, może więc również przyczynić się do odkrycia i dokładnego opisania zakresu fałszerstw wyborczych w Rosji!

Jeżeli nie możesz obserwować październikowych wyborów na Mazowszu…

Jeżeli chciałbyś zostać uczestnikiem rosyjskiego modułu projektu, a nie możesz uczestniczyć w obserwacji polskich wyborów samorządowych (mieszkasz, bądź głosujesz daleko od Mazowsza, żyjesz poza granicami Polski, nie masz 18 lat, bądź nie jesteś obywatelem Polski) – nic straconego! Co prawda podstawowym celem całego naszego projektu jest łączenie obserwacji wyborów w Polsce i wideo-obserwacji wyborów w Rosji, jednak mając na uwadze, że nie każdy z czytelników może pracować na Mazowszu 21 października, jesteśmy otwarci również na współpracę z osobami, które wyrażają zainteresowane wyłącznie częścią rosyjską. By zgłosić się wyłącznie do wideo-obserwacji rosyjskich wyborów prosimy o email na adres [email protected]

Jeżeli chciałbyś się dowiedzieć o naszym projekcie więcej zapraszamy na strony internetowe:

www.obserwatorzywdzialaniu.pl;

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/poszukiwani-obserwatorzy-wyborczy-do-projektu-obserwatorzy-w-dzialaniu/fkzp2sc?utm_source=wiadomosci_viasg&utm_medium=nitro&utm_campaign=allonet_nitro_new&srcc=ucs&utm_v=2

https://klubjagiellonski.pl/2018/08/29/pierwsze-wybory-w-ktorych-mozesz-byc-obserwatorem/

Cast some votes for Putin

Przeczytaj też artykuł o ponad 4000 sfałszowanych głosów, które wtedy odkryliśmy, opublikowany przez Newsweek Polska!

Facebook Comments
Tagi: ,
  • livejournal
  • vkontakte
  • google+
  • pinterest
  • odnoklassniki
  • tumblr
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY