Białoruś – 79. gospodarka na świecie
Białoruska gospodarka została umieszczona przez Bank Światowy na 79 miejscu spośród 200 gospodarek świata.
– Białoruskie PKB w 2017 roku osiągnęło wartość 54,4 mld USD. Dla porównania Polska zajmuje 23 miejsce z PKB wartości 524,51 mld. USD.
– Według planu, który wyznaczył ministrom Alaksandr Łukaszenka, wartość krajowej gospodarki ma osiągnąć w 2018 roku 60 mld USD.
– Ranking prowadzony według wartości produktu krajowego brutto przygotował Bank Światowy. Nieco wyższe, bo 68 miejsce zajmuje Białoruś w rankingu PKB według parytetu siły nabywczej lokalnej waluty.
Tut.by
Białoruś – Minister z Ukrainy uchodźcą
Były minister obrony Ukrainy oraz były ambasador Ukrainy na Białorusi Michaiło Jeżeł otrzymał status uchodźcy na Białorusi.
– Były minister jest oskarżany na Ukrainie o umyślne obniżenie zdolności bojowej ukraińskiej armii. Toczy się przeciwko niemu postępowanie w trybie zaocznym.
– Ponadto toczy się wobec niego postępowanie w sprawie o korupcję, jest oskarżany o narażenie budżetu państwa na szkodę o wartości 43 mln hrywien.
– Jeżeł zajmował stanowisko ministra obrony Ukrainy w latach 2010 – 2012 za rządów Wiktora Janukowycza. Później do 2015 pracował jako ambasador Ukrainy w Mińsku.
Tut.by
Rosja – Duma Państwowa przyjęła ustawę o podwyższeniu wieku emerytalnego
19 lipca deputowani Dumy Państwowej w pierwszym czytaniu przyjęli ustawę podwyższającą wiek emerytalny.
– W czerwcu rząd Federacji Rosyjskiej poinformował opinię publiczną o zamiarze podwyższenia wieku emerytalnego: z 55 do 63 lat dla kobiet i z 60 do 65 lat dla mężczyzn.
– Ustawę poparło 328 deputowanych, 104 zagłosowało przeciw, nikt się nie wstrzymał. Na początku posiedzenia część posłów KPFR i „Sprawiedliwej Rosji” wniosło o odrzucenie ustawy bądź przełożenie procedowania – tak się jednak nie stało.
– Zgodnie z sondażami, większość Rosjan nie popiera nowej ustawy.
Meduza
Rosja/Ameryka – Trump nie zgodził się na pomoc Rosji w śledztwie dot. rosyjskiego wpływu na amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku
Amerykański prezydent odrzucił propozycję złożoną podczas szczytu w Helsinkach przez Władimira Putina. Rosyjski lider zaproponował Trumpowi pomoc w śledztwie w postaci przesłuchiwania amerykańskich obywateli przez rosyjskich śledczych.
– Rzeczniczka prezydenta Stanów Zjednoczonych Sarah Sanders ogłosiła, że prezydent Trump odmówił przyjęcia propozycji Władimira Putina, aby zorganizować przesłuchanie rosyjskich obywateli. Chodzi o przesłuchanie podejrzanych o ingerencję w wybory prezydenckie w USA w zamian za przesłuchanie przez rosyjskich śledczych Amerykanów powiązanych ze sprawą.
– Sanders wyraziła nadzieję na to, że władze rosyjskie pozwolą 12 rosyjskim obywatelom – podejrzanym przez amerykański wymiar sprawiedliwości – na przyjazd do Stanów Zjednoczonych i udowodnienie swojej niewinności.
RBK
Rosja – Ukraińskie firmy będą miały zamrożone konta
Rosja przygotowuje się do zamrożenia konta setek ukraińskich firm. Jak podaje „Kommiersant”, ten środek może być przyjęty w ramach nowego pakietu sankcji, opracowywanych przez rząd.
– Według gazety, do listy sankcji trafią około stu osób prawnych i setki osób fizycznych, w szczególności ukraińscy biznesmeni politycy i urzędnicy.
– Każdy, kto znajdzie się na liście, zostanie sprawdzony przez Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Gospodarki i Ministerstwo Przemysłu. Do możliwych środków oddziaływania należą m.in. blokada aktywów w Rosji i zakaz wypłaty kapitału.
– W pierwszej kolejności restrykcje dotkną ukraińskich producentów nawozów. Zdaniem ekspertów jest to niezrozumiała decyzja rządu, ze względu na małą ilość dostaw nawozów z Ukrainy do Rosji.
– Rząd chce, aby sankcyjny pakiet był „lustrzaną odpowiedzią na działania Ukrainy”. „Czarna lista” obejmuje ponad 2,5 tys. rosyjskich obywateli i organizacji.
– Nowy pakiet sankcji jest rozwijany zgodnie z czerwcowym dekretem Władimira Putina.
Echo Moskwy
Rosja – Putin zadowolony ze spotkania z Trumpem
Prezydent Rosji pozytywnie ocenił rozmowy z Donaldem Trumpem. Według Putina wszelkie trudności i napięta atmosfera w stosunkach między Rosją i USA nie mają obiektywnych przyczyn.
– Zdaniem prezydenta, spotkanie wykazało wzajemną chęć polepszenia relacji między państwami.
– Podczas konferencji prasowej Putin podkreślił, że obecnie Rosja i USA borykają się z zupełnie różnymi zagrożeniami i wyzwaniami, a poradzenie sobie z nimi problemami można tylko poprzez połączenie rosyjskich i amerykańskich sił.
Interfax
Ukraina – Wysokie cła na metale w UE
Komisja Europejska uchwaliła postanowienie w ramach postępowania antydumpingowego, które nakłada 25% cło na import produktów metalurgicznych spoza granic Wspólnoty.
– Nowe cła zostały wprowadzone 19 lipca, przez 200 dni obowiązywać będzie również kontyngent taryfowy na 23 rodzaje produktów metalurgicznych. Po jego wyczerpaniu obowiązywać będzie 25% stawka celna.
– Strona ukraińska uważa, że proponowane cło jest sprzeczne z normami Światowej Organizacji Handlu (WTO).
– Wartość eksportu ukraińskiej produkcji metalurgicznej przekracza 1,3 mld. USD rocznie. W 2017 roku wartość ta wyniosła 1,44 mld. USD.
Hromadske
Serbia – Spór z miejscowymi Albańczykami
Albańczycy z trzech gmin na terenie południowej Serbii – Preševa, Bujanovca i Medveđa uchwalili deklarację, w której żądają, aby do oficjalnego dialogu Belgradu i Prišiny włączona została kwestia ich politycznego statusu.
– W deklaracji tej kwestia ludności albańskiej w tzw. Dolinie Preševa została porównana do ludności serbskiej zamieszkującej północne gminy Kosowa.
– Ponadto, Albańczycy z Doliny Preševa żądają swojego przedstawicielstwa w rządzie Serbii. W dialogu Belgradu i Prisztiny ich interesy miałby reprezentować Hashim Thaci oraz Ramush Haradinaj.
– Przewodniczący komisji ds. Bujanovca, Preševa i Medveđa w rządzie Serbii Zoran Stanković w ostrych słowach skrytykował tę „polityczną deklarację” oraz oświadczył, iż wszystkie problemy, które mają lokalni Albańczycy, będą rozwiązywane przez serbskie organy państwowe.
N1
Macedonia – Dalsze kontrowersje wokół porozumienia z Grecją
Kilka tysięcy mieszkańców Macedonii świętowało zaproszenie do negocjacji z NATO podczas koncertów, które odbyły się w 15 macedońskich miastach. Uroczystości zostały objęte patronatem władz. W tym samym czasie odbywały się antyrządowe protesty.
– Centralne uroczystości pod hasłem „Naprzód, Macedonia w UE i NATO” odbyły się Skopje. Szef macedońskiej dyplomacji Nikoła Dimitrow zaznaczył, iż Macedonia oczekuje przyjęcia do NATO od 1993 r., a rok 2018 jest historyczny dla kraju.
– Jednakże część obywateli, niezadowolona sposobem rozwiązania sporu z Grecją zorganizowała protest pod hasłem „NATO = War, Blood, Tears, Death”.
– Jeśli lider opozycyjnego ugrupowania VMRO-DPMNE Hristijan Mickoski wezwie do bojkotu jesiennego referendum dotyczącego nazwy państwa, porozumienie grecko-macedońskie może zostać zablokowane.
– Negatywne stanowisko dotyczące integracji Macedonii UE zajęła Rosja – Macedonia miała zostać uwikłana w integracje z NATO. Premier Zoran Zaev oskarżył Moskwę o działanie na rzecz wzniecania antyrządowych protestów. Przedstawiciele rosyjskiej ambasady w Skopje zaprzeczyli jednak tym doniesieniom.
Al Jazeera, RTS
Serbia/Kosowo – Spotkanie bez konkretnych rezultatów
18 lipca br. w Brukseli odbyło się spotkanie Aleksandra Vučicia i Hashima Thaci w ramach dialogu Belgradu i Prisztiny. Zarówno prezydent Serbii, jak i Kosowa podkreślił, iż spotkanie to było najtrudniejsze w ciągu ostatnich 6 lat.
– Spotkanie poświęcone było normalizacji stosunków, a rolę mediatora z ramienia UE pełniła Federica Mogherini.
– Delegacja Kosowa składała się z 10 osób. Oprócz prezydenta Thaci, do Brukseli udał się premier Ramush Haradinaj, Kadri Veseli oraz parlamentarzyści. Delegacja Serbii składała się z dwóch osób, prezydenta Serbii oraz szefa Kancelarii ds. Kosowa Marko Đuricia.
– Rozmowy dotyczyły osiągnięcia „ostatecznego porozumienia Serbii i Kosowa”, czyli uznaniu niepodległości Kosowa przez Serbię. Prezydent Vučić stanowczo odrzucił możliwość takiego porozumienia, zaznaczając, iż Serbia szuka „kompromisu, który nie będzie poniżający dla żadnej ze stron”.
Slobodna Evropa
Chorwacja – Kontrowersje wokół występu Marko Perkovicia
Podczas uroczystego powitania reprezentacji Chorwacji w Zagrzebiu, na placu bana Jelačicia wystąpił Marko „Thompson” Perković, czym wzbudził liczne kontrowersje.
– Występ Perkovicia został zorganizowany na wyraźne życzenie kapitana reprezentacji, Luki Modricia.
– Perkvoić był również obecny w autobusie, którym reprezentacja jechała z lotniska na główny plac Zagrzebia.
– Marko Perković jest postacią znaną ze swoich nacjonalistycznych poglądów i częstego odwoływania się do symboliki ustaszowskiej oraz ze stosowania mowy nienawiści
– W sprawie jego występu głos zabrało Centrum im. Szymona Wisentala, które uznało, że tego typu uroczystości to nie miejsce dla postaci takich jak Perković.
Index.hr
Bułgaria – Wejście do strefy euro opóźnione o rok
Szereg instytucji europejskich docenił w zeszłym tygodniu gotowość Bułgarii do dołączenia „listy oczekujących” na wejście do strefy euro, mimo że ostateczna decyzja została odsunięta w czasie.
– Wiadomość wypłynęła w zeszłym tygodniu po spotkaniu, na którym uznano, że Bułgaria może rozpocząć starania o współpracę z Centralnym Bankiem Europejskim, który nadzorować będzie wysiłki kraju.
– Bułgarskie władze zmieniły ostatnio podejście do polityki związanej ze sprawami strefy euro i wyraziły chęć dołączenia do krajów posługujących się unijną walutą.
– Ostatecznie, europejskie instytucje podkreśliły, że początek wszelkich działań w tym zakresie rozpocznie się nie wcześniej niż rok od formalnego złożenia przez Bułgarię aplikacji o współpracę.
BalkanInsight
Bułgaria – Nowe okręty bułgarskiej floty wojennej
W tym tygodniu bułgarski rząd podjął decyzję o powiększeniu floty wojennej o dwa nowe okręty.
– Decyzję podjęto na drodze głosowania, w ramach którego „za” opowiedziało się 135 parlamentarzystów, a 9 było przeciw.
– Celem projektu jest wymiana trzech starych okrętów rosyjskiej konstrukcji na dwa nowe, spełniające funkcję okrętów patrolowych.
– Wartość projektu szacuje się na niecały miliard lewa.
Nova.bg
***
Eastweek to medialny projekt portalu Eastbook, który skupia się na prezentowaniu najważniejszych informacji ze wschodnioeuropejskich i bałkańskich portali informacyjnych. Nie piszemy o tym, o czym najgłośniej mówią europejskie media, ale pokazujemy Wam to, co rozgrzewa dziennikarzy i czytelników w regionie. Eastweek regularnie przygotowują dla Was: Filip Rudnik, Bartosz Tesławski, Małgorzata Wołowicz, Kamil Hyszka, Agnieszka Kasperek, Zuzanna Małecka, Martyna Staśko i Krzysztof Grabiec.