Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Eastbook Info

#Eastweek, czyli miniony tydzień w Europie Wschodniej i na Bałkanach (11 stycznia)

Dwie minuty czytania i wiesz co się dzieje w Europie Wschodniej i na Bałkanach! Dziś dowiecie się między innymi o tym, że na Putin oskarża USA o wspieranie Nawalnego, Ukraina planuje wielki remont dróg, prezydent Chorwacji złożyła wizytę w Turcji, a w Macedonii albański stał się drugim oficjalnym językiem państwowym.

eastweek-ewr_22850580-1

Białoruś – Rekordowo niska inflacja

W Białorusi zanotowano w 2017 roku rekordowo niską inflację.

– Ceny na towary i usługi w 2017 wzrosły o 4,6%, 9,5% wzrosły same usługi, produkty spożywcze podrożały o 4,2%, a inne produkty jedynie o 2%.

– Jest to rekordowo niska inflacja, w 2016 roku ceny rosły o 10,6%, a w 2015 aż o 12%.

– Niska inflacja zaskoczyła rząd, który wzrost cen w 2017 roku szacował na mniej niż 9%. W 2018 inflacja ma nie przekroczyć 6%.

Tut.by

Białoruś – Więcej swobody przy zakupie walut

Bank centralny znosi ograniczenia w celowym zakupie walut obcych dla osób prawnych i indywidualnych przedsiębiorców.

– Zmiana ma ułatwić zakup walut obcych, które teraz będzie można kupować bez określonego celu oraz bez terminu ich wydania.

– Dotychczasowe zasady obrotu walutami opierają się o regulacje z lat 90., które zakładały, że przy każdorazowym zakupie walut obcych firma była zobowiązana przedstawić cel, na który zostaną przeznaczone środki.

– Zmiana prawa jest elementem harmonizacji prawodawstwa w obrocie walutami na obszarze Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej.

Tut.by

Rosja – Atak dronów na bazy w Syrii

Ministerstwo Obrony Rosji przedstawiło zdjęcia dronów, które miały zostać wykorzystane w ataku na bazę lotniczą w Hmeimim oraz port w Tartusie.

– Zgodnie z komunikatem ministerstwa straty rosyjskie były minimalne, uszkodzono samolot oraz zestaw przeciwlotniczy S-400, część dronów została przechwycona.

– Ministerstwo ogłosiło, że drony posiadały zasięg 50 km, a technologia do ich stworzenia musiała zostać udostępniona przez „jedno z państw posiadających wysokie możliwości technologiczne w nawigacji satelitarnej”.

– Podczas konferencji prasowej generał Nowikow podkreślił, że w momencie ataku w regionie znajdował się samolot rozpoznawczy Marynarki Wojennej USA P-8 Poseidon.

Kommersant / Belsat

Rosja/USA – Plac przed ambasadą Rosji w Waszyngtonie przemianowano na plac im. Borysa Niemcowa

Samorząd miasta Waszyngton we wtorek jednogłośnie poparł projekt o zmianie nazwy placu przed ambasadą Rosji na plac im. Borysa Niemcowa.

– W trakcie posiedzenia członkowie rady miejskiej zaznaczyli, że projekt stanowi „symboliczne przywrócenie pamięci Borysa Niemcowa”.

– Samorządowcy zaznaczyli także, że ten krok „symbolizuje przywiązanie miasta do demokracji”.

– MSZ Rosji skomentował inicjatywę jeszcze w maju ubiegłego roku. Wówczas rzecznik MSZ Maria Zacharowa nazwała pomysł „manipulacją”, Według jej słów, przemianowanie placu może obrazić pamięć o Borysie Niemcowie, ponieważ – oprócz rosyjskiej ambasady – na placu będzie umiejscowione „schronisko dla bezdomnych”.

Kommersant

Rosja – Putin: USA chce „wypromować” Nawalnego do władzy

Prezydent Rosji Władimir Putin stwierdził, że amerykańska administracja chciałaby widzieć Aleksieja Nawalnego w gronie rządzących Rosją.

– W trakcie spotkania z naczelnymi redaktorami rosyjskich mediów, prezydentowi zadano pytanie o decyzję Centralnej Komisji Wyborczej, która nie zezwoliła na kandydaturę Nawalnego w nadchodzących wyborach prezydenckich. Putina zapytano także o reakcję Stanów Zjednoczonych na ten krok.

– Według Putina, „ta osobistość, o której państwo przypomnieli, nie jest jedyną, której komisja nie dopuściła. Z jakiegoś powodu o tamtych nie mówią. Mówi to dużo o preferencjach amerykańskiej administracji, […], mówi o tym, kogo oni by chcieli wypromować na polityczną scenę Rosji i kogo by chcieli widzieć wśród rządzących krajem”.

– Przedstawiciel amerykańskiego Departamentu Stanu wyraził niepokój w związku z „zastosowaniem surowych środków ze strony rosyjskiego rządu w stosunku do niezależnych głosów – od dziennikarzy do aktywistów społeczeństwa obywatelskiego i opozycyjnych polityków”.

Meduza

Rosja – Putin ocenił stosunki rosyjsko-ukraińskie

Prezydent Rosji Władimir Putin uważa powstałą między Rosją a Ukrainę sytuację za nienormalną, ale liczy na normalizację w przyszłości.

– „Jeśli chodzi o relacje z Ukrainą w całości – jest to absolutnie nienormalna sytuacja, kiedy zamiast konstrukcyjnego rozwoju stosunków między dwoma bliskimi, braterskimi państwami, będącymi faktycznie częściami jednego i tego samego narodu, wychodzi sytuacja, którą widzimy teraz” – powiedział Putin w trakcie spotkania z naczelnymi redaktorami rosyjskich mediów.

– Prezydent wyraził nadzieję, że po rozwiązaniu kwestii Donbasu – które prędzej czy później stanie się faktem – relacje między Rosją a Ukrainą ulegną normalizacji.

RIA Novosti

Rosja / Ukraina – Kreml gotów oddać sprzęt wojskowy z Krymu

Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział, że Rosja jest gotowa zwrócić Ukrainie sprzęt wojskowy z terytorium Krymu.

– Według słów Putina sprzęt znajduje się w „rozpaczliwym stanie”, jednak na Krymie przed aneksją pozostały dziesiątki samolotów i znacząca część floty morskiej Ukrainy.

– W rozmowie z Komsomolską Prawdą Putin stwierdził, że sprzęt nie nadaje się do transportu, a raczej utylizacji na miejscu, ale Rosja jest gotowa zaprosić ukraińskich wojskowych, aby nadzorowali ten proces.

– Głównodowodzący wojenno-morskimi siłami Ukrainy Igor Woronczenko skomentował słowa Putina, stwierdzając, że praktycznie cały sprzęt wojskowy, który pozostał na Krymie był wyremontowany, 8 okrętów znajdowało się w gotowości bojowej.

Kommerstant / Ukrainska Pravda

Ukraina – Wielki remont dróg

Ukraińskie drogi stały się już poniekąd znakiem rozpoznawczym kraju. Niestety wszechobecne dziury skutecznie utrudniają poruszanie się po miastach i między nimi. Gabinet ministrów przyjął projekt rozwoju dróg.

– Zgodnie z przeprowadzanymi inspekcjami 97% dróg musi przejść całkowity lub częściowy remont, wprowadzany plan ma być zrealizowany do 2022 roku.

– Warto dodać, że ponad 9,6 tysięcy mostów na Ukrainie nie spełnia norm bezpieczeństwa.

– Szacowany koszt wynosi – 322,5 miliarda hrywien.

Tyzhden

eastweek-balkan_22534381-1

Macedonia – Albański oficjalnie stał się drugim językiem państwowym

W czwartek 11 stycznia macedoński parlament przyjął ustawę nadającą językowi albańskiemu status drugiego języka państwowego na terenie całego kraju.

– Ustanowienie albańskiego drugim językiem urzędowym było jedną z głównych reform zapowiadanych przez rząd Zorana Zaeva i jego albańskich koalicjantów.

– Nowe prawo przewiduje, że odtąd język albański będzie używany we wszystkich państwowych urzędach i organach sprawiedliwości. Również nazewnictwo instytucji publicznych będzie teraz dwujęzyczne.

– W głosowaniu nie wzięli deputowani opozycyjnej partii VMRO-DPMNE, która konsekwentnie od miesięcy prowadzi antyalbańską kampanię medialną. W trakcie głosowania pod budynkiem parlamentu protestowali zwolennicy opozycji.

Fokus

Chorwacja – Prezydent Kolinda Grabar-Kitarović z wizytą w Turcji

Kolinda Grabar-Kitarović przyjechała z roboczą wizytą do stolicy Turcji, Ankary, gdzie spotkała się z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoğanem. Głównym tematem rozmów między głowami obu państw była sytuacja w Bośni i Hercegowinie. Rozmowy te zostały skrytykowane przez bošniackich polityków.

– Prezydent Turcji po spotkaniu z Prezydent Chorwacji, powiedział, że relacje między oboma państwami są na bardzo wysokim poziomie. Wyraził też chęć pośredniczenia w rozmowach dotyczących renegocjacji porozumienia z Dayton.

– Prezydent Chorwacji w swoich wypowiedziach wyraziła zadowolenie z owocnej współpracy gospodarczej i politycznej między Chorwacją a Turcją. Kolinda Grabar-Kitarović wyraziła również nadzieje, że Chorwacja i Turcja staną się motorem zmian w BiH, które przybliżą ten kraj do integracji z UE.

– To spotkanie zostało ostro skrytykowane przez bošniackich polityków, którzy uważają, że jest to próba ingerencji w wewnętrzne sprawy Bośni i Hercegowiny.

Večernji list, HRT

Bułgaria – Biznesman zastrzelony w Sofii

8 stycznia około godziny dziesiątej, Petyr Hristow, członek zarządu jednej z największych firm na bułgarskim rynku mlecznym, został postrzelony przed siedzibą firmy i zmarł wkrótce potem w szpitalu.

– Do morderstwa doszło w poniedziałkowy poranek przed siedzibą firmy 49-letniego Hristowa, znajdującej się w sofijskiej dzielnicy Manastirski Liwadi.

– Policja bada motywy morderstwa, wskazując ogólnie na “szerokie zainteresowania biznesowe” Hristowa, które mogły sprowokować sprawców.

– Hristow był najpierw właścicielem, a następnie członkiem zarządu Properties Management Group, którego własnością jest między innymi marka Lactima, wiodąca na bułgarskim rynku przetworów mlecznych. Hristow był również doradcą w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego.

Balkan Insight

Bułgaria – Rekordowo zanieczyszczone powietrze w bułgarskich miastach

Według najnowszych raportów, Nowy Rok rozpoczyna się dla Bułgarów w atmosferze niebezpiecznej dla zdrowia. Stacje pomiarowe wskazują od dwu- do pięciokrotnego przekroczenia dopuszczalnych norm zanieczyszczenia powietrza.

– Upublicznione dane odnoszą się do okresu od pierwszego do siódmego stycznia. W ostatni z tych dni, największa liczba stacji pomiarowych – 22 – wykazała zanieczyszczenia powietrza przekraczające dopuszczalne normy.

– Najbardziej zanieczyszczonym powietrzem oddychają Sofijczycy, gdzie normy przekroczone zostały pięciokrotnie. W Gornej Oriachowicy (Bułgaria środkowa) normy te przekroczono trzykrotnie, a w Burgas – dwukrotnie.

– Za przyczynę takiego stanu rzeczy podaje się nasilony ruch samochodowy w centrach miast, a także wykorzystywanie nieekologicznych materiałów do ogrzewania domów.

Nova.bg

Bośnia i Hercegowina – Wspólnota Islamska Bośni i Hercegowiny przeciwko ekstremizmowi i nadużywaniu religii

10 stycznia 2018 roku przedstawiono podsumowującą pracę Wspólnoty analizę ekstremizmu i ustosunkowano się do pojęcia takfir – możliwości uznania danej osoby za niewiernego i wykluczenia ze wspólnoty muzułmańskiej. Rada muftich podejmuje ważne kroki na drodze przeciwdziałania radykalizacji w Bośni i Hercegowinie.

– Przedstawiciel Wspólnoty podkreśla, że skupia się ona na poprawie codziennego życia muzułmanów w Bośni oraz na redukowaniu najmniejszych symptomów niebezpiecznych postaw wśród swoich członków.

– Rada Wspólnoty utworzyła także specjalną komisję, której celem będzie analizowanie przypadków ekstremizmu i zasady takfiru, by poprzez promocję wyników tych badań edukować najbardziej podatnych na fundamentalistyczne nurty.

– Mufti Sarajewa, Enes Ljevaković, stwierdził, iż określanie terroryzmu islamskim jest pretekstem do ingerowania w wewnętrzne sprawy muzułmańskich państw, prowadzenia z nimi wojen i ich okupowania.

Al Jazeera Balkans

Bośnia i Hercegowina – Kontrowersyjne obchody święta państwowego Republiki Serbskiej

9 stycznia władze Republiki Serbskiej, podobnie jak w poprzednim roku, zorganizowały w Banja Luce oficjalne obchody święta państwowego. Działaniom bośniackich Serbów sprzeciwiają się Boszniacy z Federacji Bośni i Hercegowiny, którzy powołują się na decyzję Sądu Konstytucyjnego BiH z 2015 r. o nielegalności Dnia Republiki Serbskiej.

– W oficjalnej paradzie zorganizowanej w Banja Luce, największym mieście i nieformalnej stolicy RS, wzięło udział około 1800 osób, w tym służby mundurowe, weterani oraz studenci.

– Podczas uroczystości prezydent Republiki Serbskiej, Milorad Dodik bezpośrednio odniósł się do dążeń niepodległościowych tej części składowej BiH, mówiąc: „Serbowie mają dwa państwa – Serbię i Republikę Serbską, ale chcemy, by to było jedno państwo”.

– W obchodach uczestniczyli także były prezydent Serbii, Tomislav Nikolić oraz aktualni ministrowie spraw wewnętrznych i obrony kraju – Nebojša Stefanović i Aleksandar Vulin. Podczas swojego wystąpienia Nikolić podkreślił, że „z całego serca życzy Republice Serbskiej niepodległości”. Z kolei nieobecny na uroczystości prezydent Aleksandar Vučić zaznaczył w swoim liście, że „Serbia zawsze będzie z RS”.

B92 

Czarnogóra – Wzrasta społeczne poparcie dla wstąpienia kraju do Unii Europejskiej

Jak wskazuje najnowszy sondaż, 62,2% ankietowanych popiera potencjalne członkostwo Czarnogóry w Unii Europejskiej, co stanowi 6% wzrost w porównaniu z badaniami przeprowadzonymi przed 6 miesiącami. Ankieta sprawdziła również społeczny stosunek do najważniejszych instytucji i polityków w kraju.

– Jak podaje Centrum Demokracji i Praw Człowieka z Podgoricy 62,2% społeczeństwa jest za wstąpieniem kraju do UE, 21,4% jest przeciw, a 16% obywateli nie ma zdania.

– Czarnogórcy są podzieleni w ocenie aktualnej sytuacji swego państwa na drodze ku europejskiej integracji, 33,2% ocenia ją pozytywnie, natomiast 37,2% uważa, że owa sytuacja uległa pogorszeniu.

– W ankiecie zbadano również poziom społecznego zaufania do najważniejszych instytucji i polityków w kraju. Największą sympatią cieszy się system edukacji, natomiast czarnogórska, prawosławna cerkiew zamyka przeanalizowaną listę instytucji, z najniższym stopniem popularności. Wśród polityków największym poparciem cieszy się obecny prezydent, Filip Vujanović. Spośród badanych partii najwyżej w sondażu uplasowała się Demokratyczna Partia Socjalistyczna(39,9%), mimo iż 41% obywateli uważa, że posługiwała się ona nieodpowiednimi metodami w niedawno przeprowadzonych wyborach samorządowych.

– Badania wyłoniły także dwóch faworytów w wyścigu o fotel prezydencki. Obecnie to Milo Đukanović (39,7%) i Aleksa Bečić (30%) mają największe szanse w zaplanowanych na wiosnę tego roku wyborach.

Al Jazeera Balkans

 

***

Eastweek to medialny projekt portalu Eastbook, który skupia się na prezentowaniu najważniejszych wydarzeń z wschodnich i bałkańskich portali informacyjnych. Nie piszemy o tym, o czym najgłośniej mówią europejskie media, ale pokazujemy Wam to, co rozgrzewa dziennikarzy i czytelników w regionie. Eastweek regularnie przygotowują dla Was: Filip Rudnik, Bartosz Tesławski, Magdalena Kotowska, Małgorzata Wołowicz, Kamil Hyszka, Agnieszka Kasperek i Krzysztof Grabiec.

  • livejournal
  • vkontakte
  • google+
  • pinterest
  • odnoklassniki
  • tumblr
0
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Komentarze 0
Dodaj komentarz