Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Eastbook Info

#Eastweek, czyli miniony tydzień w Europie Wschodniej i na Bałkanach (5 stycznia)

Dwie minuty czytania i wiesz co się dzieje w Europie Wschodniej i na Bałkanach! Dziś dowiecie się między innymi o tym, że na Białorusi powstał projekt Karty Białorusina, Ukraina podnosi pensję minimalną, Polska rozważa nową umowę gazową z Rosją, a Bułgaria objęła przewodnictwo w Unii Europejskiej. Zapraszamy!

eastweek-ewr_22850580

Białoruś – Powstał pomysł „Karta Białorusina”

Na Białorusi pojawił się koncept stworzenia „poświadczenia rodaka”, która ma w żaden sposób nie przypominać polskiego projektu.

– Autorem projektu jest deputowany białoruskiego parlamentu Walery Waraniecki, przewodniczący Komisji spraw międzynarodowych.

– Według Waranieckiego dokument miałby trafić nie tylko do przedstawicieli diaspory, ale również dla tych, którzy mają białoruskie korzenie jak np. belgijska królowa Matylda.

– W zamyśle projekt ma opierać się na innych założeniach niż Karta Polaka, jednak również gwarantować część przywilejów jak zniesienie obowiązku wizowego dla posiadaczy.

Biełsat, Belta.by

Białoruś – Podpisano budżet na 2018 rok

Prezydent Białorusi podpisał uchwałę o nowym budżecie zakładającym nadwyżkę.

– Według informacji portalu Biełta, budżet jest oparty o stonowane i konserwatywne perspektywy rozwoju białoruskiej gospodarki.

– Rozchody mają wynieść 19,751 mld rubli, przychody 20,485 mld i na koniec roku zanotowana ma zostać nadwyżka w wysokości 733,88 mln rubli.

– W budżecie mają zostać powiększone wydatki na ochronę zdrowia, oświatę czy pensje zatrudnionych w sektorze budżetowym.

Belta.by 

Rosja – Atak na lotnisko w Hmeimim

31 grudnia doszło do ataku na rosyjską bazę lotniczą Hmeimim w Syrii, zginęło 2 żołnierzy.

– Według informacji gazety Kommersant, powołującej się na wojskowo-dyplomatyczne źródła, w ataku miało zostać zniszczone 7 rosyjskich samolotów.

– Ministerstwo Obrony Rosji informację o zniszczeniu maszyn nazwało fake newsem.

– To właśnie w bazie lotniczej w Hmeimim kilka dni wcześniej Władimir Putin ogłosił, że żołnierze rosyjscy zwyciężyli w syryjskiej wojnie, o czym pisaliśmy w
Eastweeku.

Lenta.ru 

Rosja – Fundusz Rezerwowy przestał istnieć

Fundusz Rezerwowy Rosji od 1 stycznia stanie się częścią Funduszu Narodowego Dobrobytu.

– W związku z likwidacją Funduszu Rezerwowego obecnie wszystkie dochody ze sprzedaży ropy i gazu będą kierowane do FND.

– Według danych Ministerstwa Finansów wartość FND na dzień 1 stycznia 2018 roku wynosi 3,7 tryliona rubli, a swobodna część, nieulokowana w aktywach 2,3 tryliona.

– Likwidacja Funduszu Rezerwowego jest następstwem zapowiadanego wyczerpania się środków w samym funduszu, którego środki na początku grudnia stopniały do niecałego biliona rubli.

Lenta.ru 

Rosja – Nawalny złożył apelację od wyroku SN

Opozycjonista Aleksiej Nawalny złożył apelację od wyroku Sądu Najwyższego, który zgodził się z decyzją CKW o niedopuszczeniu kandydatury polityka w wyborach prezydenta.

– Według opinii prawnika Fundacji Walki z Korupcją Iwana Żdanowa, istnieje prawdopodobieństwo rozpatrzenia apelacji jeszcze przed zakończeniem noworocznych wakacji.

– Centralna Komisja Wyborcza 25 grudnia nie zezwoliła na wystawienie kandydatury Nawalnego do wyborów prezydenckich ze względu na ciążący na nim wyrok.

– W reakcji na decyzję sądu Nawalny wzywa swoich zwolenników do bojkotu wyborów, które odbędą się 18 marca. Urzędujący prezydent Władimir Putin będzie kandydował po raz czwarty.

Meduza

Polska/Rosja – Polska gotowa podpisać nowy kontrakt gazowy

Wiceprezes PGNiG Maciej Woźniak powiedział o gotowości Polski do podpisania nowego kontraktu gazowego z Rosją pod warunkiem nieuzależniania wyjściowej ceny od wartości ropy.

– „Nie możemy powtarzać błędów, które umiejscowiłyby Polskę w niewygodnym położeniu – nie podpiszemy kontraktów, które mieściłyby w sobie negatywne i przestarzałe regulacje, byłyby zawierany na 20 lat, a ich formuła cenowa zostałaby ściśle powiązana z ceną ropy” – powiedział Woźniak w wywiadzie dla „Dziennika Gazeta Prawna”.

– Wcześniej PGNiG poinformowało o otrzymaniu zapytania od Gazpromu dotyczącego renegocjacji cen gazu.

– Woźniak dodał także, że „Gaz rosyjski dla Polski jest drogi, a kontrakt pod każdym względem bardzo przestarzały. Na pewno nie ma powrotu do tego typu umów.

Kommersant, Dziennik Gazeta Prawna

Ukraina – Wzrost pensji minimalnej

Wraz z nowym rokiem Ukraina przyjęła projekt budżetu na 2018 rok . Jednym z głównych aspektów nowych założeń jest pensja minimalna oraz wysokość zasiłków dla bezrobotnych, dzieci i niepełnosprawnych.

– Od 1 stycznia najniższa pensja wzrosła o 523 hrywny i wynosi – 3723 hrywien (ok. 457 PLN)

-Wicepremier Stepan Kubiv zapowiedział, że minimalna pensja w 2019 roku wzrośnie do 4173 hrywien, a od 2020 będzie wynosiła 4425 hrywien.

-Zasiłki wyliczane będą od wysokości minimalnej kwoty na przeżycie, która wynosić będzie: od 1 stycznia 1700 hrywien, od 1 lipca 1777 , a od 1 grudnia 1853.

Tyzhden.ua

Ukraina – Nacjonaliści maszerują na cześć Stepana Bandery

1 stycznia w Kijowie odbył się marsz osób wspierających ukraińskie ruchy nacjonalistyczne. Pikieta zorganizowana była z okazji rocznicy urodzin przywódcy OUN Stepana Bandery.

– Zorganizowana kolumna przeszła głównymi ulicami stolicy Ukrainy.

– Sam bohater marszu przez relacjonujące media przedstawiany był jako jedna z najważniejszych postaci w historii Ukrainy.

Youtube

eastweek-balkan_22534381

Serbia – Serbowie nie mają pojęcia o zbrodniach wojennych

Jak pokazują najnowsze badania Demostatu ponad połowa Serbów nie jest świadoma zbrodni wojennych jakich dokonano na narodzie serbskim, a jeszcze więcej nie zdaje sobie sprawy ze zbrodni popełnionych przez Serbów na przedstawicielach innych narodów.

– W ramach badań Demostatu ankieterzy pytali Serbów o wiedzę na temat konkretnych wydarzeń z wojny lat 90. Wśród pytań znalazły się takie jak: Czy wiesz co wydarzyło się w Vukovarze w 1991 roku?; Czy znasz miejsca, w których znajdują się masowe groby na terenie Serbii? Niektóre z pytań dotyczyły konkretnych osób, na przykład Ramusha Haradinaja, czy Nasera Orića.

– Te same badania wykazały, że Serbowie bardzo źle oceniają działalność międzynarodowego systemu sprawiedliwości, ze szczególnym uwzględnieniem Trybunały ds. zbrodni wojennych w byłej Jugosławii z siedzibą w Hadze. Większość ankietowanych uznała, że trybunał jest nie obiektywny, a jego pracę w skali 1-5 oceniła na 2.

– Badania przeprowadzono na grupie 1202 ankietowanych, którym zadano łącznie 69 pytań.

Danas

Chorwacja/Słowenia – Zaogniony spór graniczny o Zatokę Pirańską

29 grudnia 2017 r. wszedł w życie werdykt Trybunału Arbitrażowego w Hadze ws. sporu granicznego z Chorwacją o Zatokę Pireńską. Słowenia rozpoczęła wykonanie postanowień Trybunału. Zagrzeb nie uznaje wyroku i wzywa Lublanę do „konstruktywnego dialogu ws. rozwiązania kwestii granicy”.

– Zgodnie z orzeczeniem Trybunału, wydanym w końcu czerwca 2017 r., 2/3 powierzchni zatoki powinno zostać przekazane Słowenii. Obszar ten przechodzi jednak przez wody terytorialne Chorwacji. Zgodnie z postanowieniem Trybunału Słowenia zyskała bezpośredni dostęp do mórz międzynarodowych na Adriatyku.

– Zagrzeb nie uznaje wyroku ze względu na podejrzenie Słowenii o korupcję. W 2015 r. parlament Chorwacji zadecydował o wypowiedzeniu porozumienia ws. jego powołania po ujawnieniu nagrań z rozmów słoweńskiego sędziego, orzekającego w sporze, z przedstawicielką rządu w Lublanie, które bezpośrednio dotyczyły arbitrażu.

– Komisja Europejska wzywa obie strony do kontynuacji dialogu na rzecz zakończenia sporu. Premierzy Chorwacji i Słowenii spotkali się w tym roku 9 razy i nie udało im się dotychczas dojść do porozumienia.

– Spór chorwacko-słoweński o Zatokę Pirańską trwa od czasu rozpadu Jugosławii. Porozumienie ws. arbitrażu zostało podpisane przez obie strony w 2009 r.

Al Jazeera Balkans 

Bośnia i Hercegowina – Federacja BiH bez przyjętego budżetu na 2018

Brak porozumienia partii politycznych zasiadających w parlamencie Federacji Bośni i Hercegowiny, części składowej państwa zamieszkałej w większości przez Boszniaków i bośniackich Chorwatów, doprowadził do nieuchwalenia na czas ustawy budżetowej na 2018 rok.

– Partie wchodzące w skład koalicji rządowej w FBiH nie zdołały dotychczas dojść do porozumienia ws. proponowanych wydatków w budżecie.

– Ponadto Chorwacka Wspólnota Demokratyczna BiH (HDZ BiH) nie zgadza się na – postulowane przez partie boszniackie – usunięcie terminu „Herceg Bośnia” z nazw przedsiębiorstw państwowych na terenie FBiH.

– Nieprzyjęcie budżetu będzie skutkować funkcjonowaniem w I kwartale roku tymczasowego funduszu przeznaczonego na pokrycie jedynie podstawowych wydatków, tj. pensje pracowników sektora publicznego i emerytury.

– W ciągu ostatniego miesiąca w FBiH protestowali z powodu niskich pensji m.in. policjanci oraz lekarze i pielęgniarki. Przedstawiciele sektora rolnego grożą także, że jeśli władze nie przyjmą budżetu do 15 stycznia, zablokują ulice.

Klix.ba

Bułgaria – Oficjalnie przejęcie prezydencji w UE

Wraz z pierwszym dniem Nowego Roku, Bułgaria rozpoczęła okres prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Trwać ona będzie sześć miesięcy i doprowadzi w kraju do szeregu politycznych wydarzeń natury międzynardowej. Inauguracja prezydencji planowana jest na 4. stycznia.

– Szacuje się, że w okresie swojej prezydencji, Bułgaria będzie gospodarzem ponad 300 spotkań. Na około 30 z nich pojawiają się liderzy poszczególnych europejskich państw oraz UE. Dodatkowo, program bułgarskiej prezydencji zakłada ponad 1500 spotkań politycznych w Brukseli i Strasburgu.

– Premier Bojko Borisow przyznał, że jednym z priorytetów dla niego będzie kwestia sankcji wobec Rosji. Polityk wyraził nadzieję, że rozmowy z dyplomatami pomogą znaleźć najlepsze rozwiązanie tego problemu.

– Motto bułgarskiej prezydencji pokrywa się z mottem kraju, które widnieje na jego herbie: “Jedność daje siłę” (“Съединението прави силата”).

Vesti.bg

***

Eastweek to medialny projekt portalu Eastbook, który skupia się na prezentowaniu najważniejszych wydarzeń z wschodnich i bałkańskich portali informacyjnych. Nie piszemy o tym, o czym najgłośniej mówią europejskie media, ale pokazujemy Wam to, co rozgrzewa dziennikarzy i czytelników w regionie. Eastweek regularnie przygotowują dla Was: Filip Rudnik, Bartosz Tesławski, Magdalena Kotowska, Małgorzata Wołowicz, Kamil Hyszka, Agnieszka Kasperek i Krzysztof Grabiec.

  • livejournal
  • vkontakte
  • google+
  • pinterest
  • odnoklassniki
  • tumblr
0
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Komentarze 0
Dodaj komentarz