Białoruś – Powstał pomysł „Karta Białorusina”
Na Białorusi pojawił się koncept stworzenia „poświadczenia rodaka”, która ma w żaden sposób nie przypominać polskiego projektu.
– Autorem projektu jest deputowany białoruskiego parlamentu Walery Waraniecki, przewodniczący Komisji spraw międzynarodowych.
– Według Waranieckiego dokument miałby trafić nie tylko do przedstawicieli diaspory, ale również dla tych, którzy mają białoruskie korzenie jak np. belgijska królowa Matylda.
– W zamyśle projekt ma opierać się na innych założeniach niż Karta Polaka, jednak również gwarantować część przywilejów jak zniesienie obowiązku wizowego dla posiadaczy.
Biełsat, Belta.by
Białoruś – Podpisano budżet na 2018 rok
Prezydent Białorusi podpisał uchwałę o nowym budżecie zakładającym nadwyżkę.
– Według informacji portalu Biełta, budżet jest oparty o stonowane i konserwatywne perspektywy rozwoju białoruskiej gospodarki.
– Rozchody mają wynieść 19,751 mld rubli, przychody 20,485 mld i na koniec roku zanotowana ma zostać nadwyżka w wysokości 733,88 mln rubli.
– W budżecie mają zostać powiększone wydatki na ochronę zdrowia, oświatę czy pensje zatrudnionych w sektorze budżetowym.
Belta.by
Rosja – Atak na lotnisko w Hmeimim
31 grudnia doszło do ataku na rosyjską bazę lotniczą Hmeimim w Syrii, zginęło 2 żołnierzy.
– Według informacji gazety Kommersant, powołującej się na wojskowo-dyplomatyczne źródła, w ataku miało zostać zniszczone 7 rosyjskich samolotów.
– Ministerstwo Obrony Rosji informację o zniszczeniu maszyn nazwało fake newsem.
– To właśnie w bazie lotniczej w Hmeimim kilka dni wcześniej Władimir Putin ogłosił, że żołnierze rosyjscy zwyciężyli w syryjskiej wojnie, o czym pisaliśmy w
Eastweeku.
Lenta.ru
Rosja – Fundusz Rezerwowy przestał istnieć
Fundusz Rezerwowy Rosji od 1 stycznia stanie się częścią Funduszu Narodowego Dobrobytu.
– W związku z likwidacją Funduszu Rezerwowego obecnie wszystkie dochody ze sprzedaży ropy i gazu będą kierowane do FND.
– Według danych Ministerstwa Finansów wartość FND na dzień 1 stycznia 2018 roku wynosi 3,7 tryliona rubli, a swobodna część, nieulokowana w aktywach 2,3 tryliona.
– Likwidacja Funduszu Rezerwowego jest następstwem zapowiadanego wyczerpania się środków w samym funduszu, którego środki na początku grudnia stopniały do niecałego biliona rubli.
Lenta.ru
Rosja – Nawalny złożył apelację od wyroku SN
Opozycjonista Aleksiej Nawalny złożył apelację od wyroku Sądu Najwyższego, który zgodził się z decyzją CKW o niedopuszczeniu kandydatury polityka w wyborach prezydenta.
– Według opinii prawnika Fundacji Walki z Korupcją Iwana Żdanowa, istnieje prawdopodobieństwo rozpatrzenia apelacji jeszcze przed zakończeniem noworocznych wakacji.
– Centralna Komisja Wyborcza 25 grudnia nie zezwoliła na wystawienie kandydatury Nawalnego do wyborów prezydenckich ze względu na ciążący na nim wyrok.
– W reakcji na decyzję sądu Nawalny wzywa swoich zwolenników do bojkotu wyborów, które odbędą się 18 marca. Urzędujący prezydent Władimir Putin będzie kandydował po raz czwarty.
Meduza
Polska/Rosja – Polska gotowa podpisać nowy kontrakt gazowy
Wiceprezes PGNiG Maciej Woźniak powiedział o gotowości Polski do podpisania nowego kontraktu gazowego z Rosją pod warunkiem nieuzależniania wyjściowej ceny od wartości ropy.
– „Nie możemy powtarzać błędów, które umiejscowiłyby Polskę w niewygodnym położeniu – nie podpiszemy kontraktów, które mieściłyby w sobie negatywne i przestarzałe regulacje, byłyby zawierany na 20 lat, a ich formuła cenowa zostałaby ściśle powiązana z ceną ropy” – powiedział Woźniak w wywiadzie dla „Dziennika Gazeta Prawna”.
– Wcześniej PGNiG poinformowało o otrzymaniu zapytania od Gazpromu dotyczącego renegocjacji cen gazu.
– Woźniak dodał także, że „Gaz rosyjski dla Polski jest drogi, a kontrakt pod każdym względem bardzo przestarzały. Na pewno nie ma powrotu do tego typu umów.
Kommersant, Dziennik Gazeta Prawna
Ukraina – Wzrost pensji minimalnej
Wraz z nowym rokiem Ukraina przyjęła projekt budżetu na 2018 rok . Jednym z głównych aspektów nowych założeń jest pensja minimalna oraz wysokość zasiłków dla bezrobotnych, dzieci i niepełnosprawnych.
– Od 1 stycznia najniższa pensja wzrosła o 523 hrywny i wynosi – 3723 hrywien (ok. 457 PLN)
-Wicepremier Stepan Kubiv zapowiedział, że minimalna pensja w 2019 roku wzrośnie do 4173 hrywien, a od 2020 będzie wynosiła 4425 hrywien.
-Zasiłki wyliczane będą od wysokości minimalnej kwoty na przeżycie, która wynosić będzie: od 1 stycznia 1700 hrywien, od 1 lipca 1777 , a od 1 grudnia 1853.
Tyzhden.ua
Ukraina – Nacjonaliści maszerują na cześć Stepana Bandery
1 stycznia w Kijowie odbył się marsz osób wspierających ukraińskie ruchy nacjonalistyczne. Pikieta zorganizowana była z okazji rocznicy urodzin przywódcy OUN Stepana Bandery.
– Zorganizowana kolumna przeszła głównymi ulicami stolicy Ukrainy.
– Sam bohater marszu przez relacjonujące media przedstawiany był jako jedna z najważniejszych postaci w historii Ukrainy.
Youtube
Serbia – Serbowie nie mają pojęcia o zbrodniach wojennych
Jak pokazują najnowsze badania Demostatu ponad połowa Serbów nie jest świadoma zbrodni wojennych jakich dokonano na narodzie serbskim, a jeszcze więcej nie zdaje sobie sprawy ze zbrodni popełnionych przez Serbów na przedstawicielach innych narodów.
– W ramach badań Demostatu ankieterzy pytali Serbów o wiedzę na temat konkretnych wydarzeń z wojny lat 90. Wśród pytań znalazły się takie jak: Czy wiesz co wydarzyło się w Vukovarze w 1991 roku?; Czy znasz miejsca, w których znajdują się masowe groby na terenie Serbii? Niektóre z pytań dotyczyły konkretnych osób, na przykład Ramusha Haradinaja, czy Nasera Orića.
– Te same badania wykazały, że Serbowie bardzo źle oceniają działalność międzynarodowego systemu sprawiedliwości, ze szczególnym uwzględnieniem Trybunały ds. zbrodni wojennych w byłej Jugosławii z siedzibą w Hadze. Większość ankietowanych uznała, że trybunał jest nie obiektywny, a jego pracę w skali 1-5 oceniła na 2.
– Badania przeprowadzono na grupie 1202 ankietowanych, którym zadano łącznie 69 pytań.
Danas
Chorwacja/Słowenia – Zaogniony spór graniczny o Zatokę Pirańską
29 grudnia 2017 r. wszedł w życie werdykt Trybunału Arbitrażowego w Hadze ws. sporu granicznego z Chorwacją o Zatokę Pireńską. Słowenia rozpoczęła wykonanie postanowień Trybunału. Zagrzeb nie uznaje wyroku i wzywa Lublanę do „konstruktywnego dialogu ws. rozwiązania kwestii granicy”.
– Zgodnie z orzeczeniem Trybunału, wydanym w końcu czerwca 2017 r., 2/3 powierzchni zatoki powinno zostać przekazane Słowenii. Obszar ten przechodzi jednak przez wody terytorialne Chorwacji. Zgodnie z postanowieniem Trybunału Słowenia zyskała bezpośredni dostęp do mórz międzynarodowych na Adriatyku.
– Zagrzeb nie uznaje wyroku ze względu na podejrzenie Słowenii o korupcję. W 2015 r. parlament Chorwacji zadecydował o wypowiedzeniu porozumienia ws. jego powołania po ujawnieniu nagrań z rozmów słoweńskiego sędziego, orzekającego w sporze, z przedstawicielką rządu w Lublanie, które bezpośrednio dotyczyły arbitrażu.
– Komisja Europejska wzywa obie strony do kontynuacji dialogu na rzecz zakończenia sporu. Premierzy Chorwacji i Słowenii spotkali się w tym roku 9 razy i nie udało im się dotychczas dojść do porozumienia.
– Spór chorwacko-słoweński o Zatokę Pirańską trwa od czasu rozpadu Jugosławii. Porozumienie ws. arbitrażu zostało podpisane przez obie strony w 2009 r.
Al Jazeera Balkans
Bośnia i Hercegowina – Federacja BiH bez przyjętego budżetu na 2018
Brak porozumienia partii politycznych zasiadających w parlamencie Federacji Bośni i Hercegowiny, części składowej państwa zamieszkałej w większości przez Boszniaków i bośniackich Chorwatów, doprowadził do nieuchwalenia na czas ustawy budżetowej na 2018 rok.
– Partie wchodzące w skład koalicji rządowej w FBiH nie zdołały dotychczas dojść do porozumienia ws. proponowanych wydatków w budżecie.
– Ponadto Chorwacka Wspólnota Demokratyczna BiH (HDZ BiH) nie zgadza się na – postulowane przez partie boszniackie – usunięcie terminu „Herceg Bośnia” z nazw przedsiębiorstw państwowych na terenie FBiH.
– Nieprzyjęcie budżetu będzie skutkować funkcjonowaniem w I kwartale roku tymczasowego funduszu przeznaczonego na pokrycie jedynie podstawowych wydatków, tj. pensje pracowników sektora publicznego i emerytury.
– W ciągu ostatniego miesiąca w FBiH protestowali z powodu niskich pensji m.in. policjanci oraz lekarze i pielęgniarki. Przedstawiciele sektora rolnego grożą także, że jeśli władze nie przyjmą budżetu do 15 stycznia, zablokują ulice.
Klix.ba
Bułgaria – Oficjalnie przejęcie prezydencji w UE
Wraz z pierwszym dniem Nowego Roku, Bułgaria rozpoczęła okres prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Trwać ona będzie sześć miesięcy i doprowadzi w kraju do szeregu politycznych wydarzeń natury międzynardowej. Inauguracja prezydencji planowana jest na 4. stycznia.
– Szacuje się, że w okresie swojej prezydencji, Bułgaria będzie gospodarzem ponad 300 spotkań. Na około 30 z nich pojawiają się liderzy poszczególnych europejskich państw oraz UE. Dodatkowo, program bułgarskiej prezydencji zakłada ponad 1500 spotkań politycznych w Brukseli i Strasburgu.
– Premier Bojko Borisow przyznał, że jednym z priorytetów dla niego będzie kwestia sankcji wobec Rosji. Polityk wyraził nadzieję, że rozmowy z dyplomatami pomogą znaleźć najlepsze rozwiązanie tego problemu.
– Motto bułgarskiej prezydencji pokrywa się z mottem kraju, które widnieje na jego herbie: “Jedność daje siłę” (“Съединението прави силата”).
Vesti.bg
***
Eastweek to medialny projekt portalu Eastbook, który skupia się na prezentowaniu najważniejszych wydarzeń z wschodnich i bałkańskich portali informacyjnych. Nie piszemy o tym, o czym najgłośniej mówią europejskie media, ale pokazujemy Wam to, co rozgrzewa dziennikarzy i czytelników w regionie. Eastweek regularnie przygotowują dla Was: Filip Rudnik, Bartosz Tesławski, Magdalena Kotowska, Małgorzata Wołowicz, Kamil Hyszka, Agnieszka Kasperek i Krzysztof Grabiec.