Dzisiaj mamy dla Was jeszcze więcej wiadomości i wideo niż zwykle!
Polska/Ukraina – W Krakowie powstaną klasy polsko-ukraińskie
Od roku szkolnego 2017/18 w Krakowie powstaną klasy polsko-ukraińskie. Dotychczas tego typu ośrodki były jedynie w Przemyślu i Legnicy.
– Zmiany programu nauczania spowodowane są coraz większą ilością imigrantów z Ukrainy przebywających w Małopolsce.
– Klasa z możliwością nauki języka ukraińskiego, historii i kultury Ukrainy zostanie stworzona w Szkole Podstawowej nr 19 przy ul. Senatorskiej.
– Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie Oleh Manoliuk chce, by w krakowskich szkołach była również możliwość nauki w języku ukraińskim historii powszechnej oraz geografii.
TVP Kraków
Ukraina – Prezydent zapowiada kontrole biometryczne na granicach Ukrainy
Ukraina wprowadzi kontrole biometryczne dla wszystkich cudzoziemców, którzy wjeżdżają na jej terytorium – oświadczył 10 lipca prezydent Ukrainy Petro Poroszenko na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO).
– Celem decyzji jest wzmocnienie kontroli wjazdów, wyjazdów i pobytu obywateli innych państw na terytorium Ukrainy. „Wprowadzamy kontrole biometryczne dla wszystkich przekraczających ukraińskie granice” – zapowiedział Poroszenko.
– Prezydent dodał, że zaczną być zbierane dane biometryczne: odciski palców i fotografie cyfrowe, co znacznie poszerzy możliwości walki z terroryzmem.
– Sekretarz RBNiO Ołeksandr Turczynow poinformował, że dane biometryczne od cudzoziemców będą pobierane na granicach od 1 stycznia 2018 roku.
– Ukraina także zamierza zaostrzyć zasady wjazdu dla obywateli Rosji. Przed przyjazdem na Ukrainę będą oni musieli zarejestrować się w systemach MSZ, poinformować o celu podróży i miejscu pobytu, a następnie zameldować się w tym miejscu – oświadczył Ołeksandr Turczynow.
TSN/NV
Ukraina – Ryanair nie poleci na Ukrainę
Irlandzkie linii lotnicze Ryanair odwołał wszystkie loty na Ukrainę.
– Przewoźnik poinformował, że ukraińskie lotniska nie dotrzymały warunków umowy, więc planowane od października połączenia zostają anulowane.
– Przewoźnik informuje, że wszyscy, którzy kupili bilety na wycofane połączenia, otrzymają zwrot pieniędzy.
– Z kolei węgierskie linii lotnicze Wizz Air wprowadziły specjalne taryfy dla pasażerów, którzy kupili bilety na wycofane połączenia Ryanair.
BBC/ICTV
Ukraina – Poroszenko: Ukraina chce osiągnąć standardy NATO do 2020 roku
Do 2020 roku Ukraina chce osiągnąć standardy, które obowiązują w Sojuszu Północnoatlantyckim – oświadczył w poniedziałek 10 lipca prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.
– Po posiedzeniu Komisji Ukraina-NATO w Kijowie na wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem Petro Poroszenko podkreślił, że należy zacząć dyskusję o nadaniu Ukrainie planu działań na rzecz członkostwa w NATO.
– Prezydent Poroszenko dodał, że obecnie Ukraina nie spełnia tych kryteriów, ponieważ przez ostatnie 20 lat nic nie zostało zrobione w tym kierunku.
– Prezydent także podkreślił, że obecnie ponad 60% Ukraińców popiera wstąpienie Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego.
VOA
Białoruś – Zachodni obserwatorzy zostaną zaproszeni na manewry Zapad 2017
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Białorusi stwierdziło, że zaprosi międzynarodowych obserwatorów na manewry wojskowe Zapad-2017, chociaż „nie musi tego robić”.
– Białoruś zaprosi obserwatorów z ONZ, OBWE, NATO, WNP, OUBZ, Czerwonego Krzyża, Łotwy, Litwy, Polski, Ukrainy, Estonii, Szwecji i Norwegii.
– Sekretarz prasowy MSZ stwierdził, że Ministerstwo Obrony wyśle zaproszenia jeszcze w tym tygodniu.
– Manewry Zapad-2017 to wspólne manewry białoruskich i rosyjskich wojsk zaplanowane na termin od 14 do 20 września. W ćwiczeniach weźmie udział 13 tysięcy żołnierzy.
TUT.by
Mołdawia/Białoruś – Dodon chce, by Mołdawia była drugą Białorusią
Przebywający z wizytą na Białorusi prezydent Mołdawii Igor Dodon powiedział, że chce aby jego kraj był jak Białoruś.
– Dodon do zalet Białorusi zaliczył silnego lidera, sztywną strukturę władzy, porządek w gospodarce, utrzymanie zalet ZSRR oraz „przyjaźń ze wszystkimi”.
– Igor Dodon podkreślił, że chciałby wprowadzić w Mołdawii podobny system polityczny, zakładający szerokie prerogatywy prezydenta, aby zwalczyć obecną anarchię.
– Prezydent powiedział, że przedstawiał taki apel na wszystkich spotkaniach z wyborcami w okresie kampanii wyborczej w Mołdawii.
Belta
Białoruś – Dziennikarze na hybrydowym froncie
Podczas trwającego w Mińsku XIX Światowego Kongresu Rosyjskiej Prasy prezydent Łukaszenka przestrzegł dziennikarzy, że stali się głównym elementem wojen hybrydowych.
– Według słów prezydenta współcześnie „ostrzał artyleryjski został zastąpiony ostrzałem medialnym”.
– W mediach oraz sieciach społecznych powinny, jego zdaniem, funkcjonować bariery oparte o zasady moralne.
– Podkreślając, że obecnie każdy z dostępem do telefonu i Internetu może tworzyć informacje, zaapelował do dziennikarzy by „pozostali tradycyjni”.
TUT.by
Rosja – Rosjanie bardziej przychylni Trumpowi
Po spotkaniu z Władimirem Putinem podczas szczytu G20 w Niemczech Donald Trump zyskał w oczach rosyjskich obywateli.
– Według danych Ogólnorosyjskiego Centrum Badania Opinii Publicznej (WCIOM) sympatia do Trumpa wzrosła do 27% w porównaniu z 13% z kwietnia.
– Niechęć do Donalda Trumpa deklaruje obecnie 22% Rosjan, podczas gdy w kwietniu deklarowało ją aż 39% badanych.
– Pierwsze spotkanie Trumpa i Putina miało miejsce w Hamburgu i z zapowiadanych 30 minut przedłużyło się do dwóch godzin.
Lenta
Rosja – Wzrost gospodarczy w 2017 roku
Szefowa Banku Centralnego Rosji Elwira Nabiullina zapowiedziała, że rosyjska gospodarka znajduje się obecnie na początku nowego cyklu wzrostu.
– Bank prognozuje w tym roku wzrost rzędu 1,3-1,8% PKB.
– Nabiullina stwierdziła, że gospodarka wróciła do okresu wzrostu, chociaż na razie jest on niewysoki.
– Dla porównania polskie Ministerstwo Gospodarki przewiduje w 2017 roku wzrost PKB na poziomie 3,6%.
Lenta/Money.pl
Rosja – Zmarła Tamara Miansarowa
W Moskwie 13 lipca w wieku 87 lat zmarła Ludowa Artystka Federacji Rosyjskiej (tytuł oficjalny) Tamara Miansarowa.
– Przyczyną śmierci były najprawdopodobniej powikłania po zapaleniu płuc.
– Artystka urodziła się w Ukraińskiej SRR w 1931 roku w mieście Zinowjewsk (ob. Kropywnycki, daw. Kirowohrad).
– Zasłynęła takimi utworami jak „Czarnyj kot” i „Pust’ vsega budiet sonce”.
Lenta
Ukraina – Nocny festiwal we Lwowie
Od 14 do 16 lipca we Lwowie odbywa się XII Festiwal „Noc we Lwowie”. W tym roku organizatorzy zdecydowali się na hasło przewodnie: „ Od Renesansu do współczesności”.
– Różnego rodzaju wydarzenia kulturalne będą odbywać się w ponad 50 miejscach. Zaplanowano ponad 100 różnych atrakcji.
– Szacuje się, że tegoroczną edycję festiwalu odwiedzi ok. 30 tysięcy gości.
– W programie mają się znaleźć m.in.: pokaz tańców średniowiecznych na rynku, nocne wycieczki, zwiedzanie podziemi, dyskusje filozoficzne, spektakle, koncerty i wiele innych.
Zaxid
Ukraina – Pobicie organizatorów tygodnia edukacji seksualnej
W czerwcu ulicami Kijowa przeszedł „Marsz Równości”. Kontynuacją wydarzeń był tydzień edukacji seksualnej, który, w przeciwieństwie do marszu, zakończył się bójkami.
– Podczas wykładu o transgenderyzmie prowadzący zostali napadnięci przez dziesięciu zamaskowanych mężczyzn uzbrojonych w gaz, noże i farbę.
– Napastnicy wykrzykiwali homofobiczne hasła i atakowali obecnych na spotkaniu. Jedna osoba trafiła do szpitala.
– Konflikt przeniósł się na ulicę, gdzie sprawcy zostali zatrzymani przez policję.
BBC
Mołdawia – Ceny wciąż rosną
Narodowe Biuro Statystyki opublikowało informację, że w czerwcu inflacja w Mołdawii wzrosła o 7,3%.
– W związku z powyższym ceny żywności wzrosły o 9% w ciągu roku, a ceny pozostałych produktów o 4,2%.
– Ceny usług użyteczności publicznej i usług transportowych wzrosły w czerwcu o 8,9% w ujęciu rocznym.
– Wszystkie wskaźniki publikowane są w odniesieniu do cen towarów i usług konsumenckich (CPI – Consumer Price Index) z czerwca 2017 r. Indeks mierzy zmiany poziomu cen koszyka rynkowego towarów i usług konsumpcyjnych zakupionych przez gospodarstwa domowe.
Publika.md
Bośnia i Hercegowina – Obchody rocznicy masakry w Srebrenicy
Trwają tygodniowe uroczystości upamiętniające dwudziestą drugą rocznicę ludobójstwa na Boszniakach dokonanego w 1995 roku przez Serbów w Srebrenicy.
– Jak co roku, rocznica masakry jest też czasem wzmożonego sporu dotyczącego odpowiedzialności za zbrodnię. W Belgradzie odwołano premierę książki, której autor całkowicie neguje wydarzenia w Srebrenicy.
– Burmistrz Londynu Sadiq Khan wyraził nadzieję, że podobna tragedia nigdy więcej się nie powtórzy. W podobnym tonie wypowiedział się prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan, który stwierdził, że nie wolno zapomnieć o ludobójstwie, które miało miejsce w Srebrenicy.
– 22 lata temu, między 11 a 22 lipca 1995 roku, wojska serbskie zamordowały ponad osiem tysięcy mężczyzn wyznania muzułmańskiego.
AlJazeera
Serbia/Turcja – Spotkanie prezydentów Serbii i Turcji
10 lipca w Stambule, podczas kongresu naftowego, doszło do spotkania Aleksandra Vučić z Recepem Tayyipem Erdoğanem.
– Głównym tematem spotkania było poprowadzenie przez Serbię drugiej nitki gazociągu „Turecki Potok”. Rurociąg miałby transportować gaz z Turcji przez Bułgarię i Serbię do Węgier.
– W trakcie spotkania prezydent Serbii stwierdził, że Turcja jest szczególnie ważna dla Bałkanów jako gwarant stabilności i pokoju.
– Zapowiedziano rewizytę prezydenta Erdoğana w Belgradzie, który ma przybyć w towarzystwie 150 przedsiębiorców gotowych zainwestować w Serbii.
Blic