Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Dyskusja w Warszawie | Anatomia rosyjskiej wojny informacyjnej

Mówi się, że „pierwszą ofiarą wojny jest zawsze prawda”. Doskonałym przykładem potwierdzającym tę tezę może być konflikt na Ukrainie. Podczas operacji krymskiej mogliśmy przekonać się, jak wygląda wojna w XXI wieku. Były to nie tylko działania konwencjonalne, ale przede wszystkim daleko posunięte działania dezinformacyjne.

Anatomia rosyjskiej wojny informacyjnej. Źródło: facebook.com/nzsuw

Anatomia rosyjskiej wojny informacyjnej. Źródło: facebook.com/nzsuw

13 kwietnia 2015,  godz. 18.30

aula D w Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego

Jak wskazuje Ośrodek Studiów Wschodnich, celem wojny informacyjnej jest „podporządkowanie elit i społeczeństw innych państw w sposób niezauważalny, przy wykorzystaniu różnych tajnych i jawnych kanałów (służb specjalnych, dyplomatycznych, medialnych), oddziaływania psychologicznego, dywersji ideologicznej i politycznej.”

Co właściwie wiemy na temat wojny informacyjnej? Jaką „broń” wykorzystuje się podczas jej prowadzenia? I jaką rolę odgrywa w tym wszystkim internet? Czy obecnie w Polsce obserwujemy zjawisko sterowania społeczeństwem? I najważniejsze – kto odpowiada za prowadzenie tej wojny?

Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć podczas naszej debaty. Gośćmi będą wybitni specjaliści w dziedzinie obronności i stosunków międzynarodowych:

– gen. Marek Dukaczewski – były szef Wojskowych Służb Informacyjnych, były żołnierz służb specjalnych. Oficer wywiadu wojskowego w PRL i III RP. W latach 80 – tych uczestniczył w akcjach wywiadowczych na terenie Stanów Zjednoczonych i Izraela. Aktualnie ekspert ds. wojskowości.

płk. dr Dariusz Kryszk – główny specjalista Departamentu Prasowo-Informacyjnego MON. Od ponad 14 lat naukowo, edukacyjnie i praktycznie zajmuje się wojskowym Public Affairs. Planuje i kieruje obsługą prasową międzynarodowych ćwiczeń, spotkań i konferencji wojskowych. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu; Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego; Akademii Komunikacji i Informacji Bundeswehry; doktorat z nauk wojskowych w specjalności bezpieczeństwo narodowe. Odznaczony Złotym Medalem Za Zasługi Dla Obronności Kraju.

– Tomasz Szatkowski – Prezes Narodowego Centrum Studiów Strategicznych, ukończył podyplomowy program dotyczący polityki wywiadowczej (King’s College London), kurs doskonalenia oficerów sztabowych (Szkoła Podyplomowa Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w Monterrey) a także kurs programowania polityki obronnej i zarządzania strategicznego (brytyjska Akademia Obrony – Shrivenham).

– Marcin Chludziński – Prezes Fundacji Republikańskiej, przedsiębiorca, wykładowca akademicki. Ma doświadczenie w sektorze pozarządowym, biznesie, nauce. Współautor raportów i analiz opracowanych w Fundacji Republikańskiej.

– Tomasz Badowski – absolwent Stosunków Międzynarodowych w Collegium Civitas (specjalizacja dyplomacja), oraz Podyplomowego Studium Analizy Bezpieczeństwa i Analizy Zagrożeń Międzynarodowych. Stypendysta University College of London i członek Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych w Londynie (International Institute for Strategic Studies). Od 2004 związany ze Stowarzyszeniem Euro- Atlantyckim. Wiceprezes Instytutu Badań nad Stosunkami Międzynarodowymi i redaktor naczelny Magazynu „Stosunki Międzynarodowe”.

Spotkanie organizowane jest we współpracy z Sekcja Akademicka SEA (YATA Poland).

Debata odbędzie się w poniedziałek 13 kwietnia 2015 r. o godzinie 18.30 w auli D w Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego. Serdecznie zapraszamy :)

  • livejournal
  • vkontakte
  • google+
  • pinterest
  • odnoklassniki
  • tumblr
0
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Komentarze 0
Dodaj komentarz