Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Dzień Konstytucji i Symboli Narodowych w Armenii

Armenia obchodzi dziś Dzień Konstytucji w rocznicę przeprowadzonego 5 lipca 1995 roku referendum, w którym ormiańscy obywateli przyjęli ustawę zasadniczą. Po raz pierwszy Dzień Konstytucji obchodzony jest razem z Dniem Symboli Narodowych.

Herb Republiki Armenii. Źródło: wikimedia.org

Herb Republiki Armenii. Źródło: wikimedia.org

W tym roku po raz pierwszy Dzień Konstytucji obchodzony jest wraz z Dniem Symboli Narodów – herbu, hymnu i flagi Armenii. Wczoraj (04.07.2013) armeński rząd postanowił o przesunięciu dnia symboli z 15 lipca i połączeniu go z obchodami dnia konstytucji. Władze w Erywaniu swoją decyzję uzasadniły tym, że mimo, iż ustawy o symbolach narodowych zostały przyjęte 15 lipca 2006 r. to ilość dni wolnych od pracy jest już wystarczająco duża, w związku z czym nie ma potrzeby obchodzenia dwóch świąt oddzielnie.

Konstytucja Armenii została przyjęta w referendum 5 lipca 1995 r. W artykule 1 armeńskiej ustawy zasadniczej określono, że „Republika Armenii jest suwerennym, demokratycznym, socjalnym państwem prawa”. W artykule 2 stwierdzono, że władza należy do narodu, który sprawuje ją poprzez  wolne wybory i referenda.  5 lipca 2005 r. w referendum mieszkańcy Armenii przyjęli nowelizację konstytucji, zmieniającą ustrój Armenii z republiki prezydenckiej na republikę parlamentarną.

Zgodnie z konstytucją (artykuł 13) oficjalnym herbem Republiki Armenii jest pięciopolowa tarcza, w środku z wyobrażeniem świętej Góry Ararat na szczycie z arką Noegą, zaś po bokach z czterema symbolami historycznych królestw armeńskich – Bagratydów, Arsacydów, Artaxiadów i Rubenidów. Tarcza podtrzymywana jest przez lwa i orła. Flaga Armenii składa się z trzech horyzontalnie ułożonych pasów – czerwonego (symbolizującego przelaną krew), błękitnego (niebo) i pomarańczowego (dobrobyt). Hymn państwowy Armenii to utwór Mer Hajrenik („Nasza Ojczyzna”) skomponowany przez Barsegha Kanaczianaze słowami poety Mikaela Nabandiana.

Źródła: armenpress.am, tert.am

 

  • livejournal
  • vkontakte
  • google+
  • pinterest
  • odnoklassniki
  • tumblr
0
Krzysztof Nieczypor
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Komentarze 0
Dodaj komentarz