Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Prezydent Azerbejdżanu zaaprobował kontrowersyjne poprawki do kodeksu karnego

Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew podpisał ustawę wprowadzającą zmiany do kodeksu karnego. Zgodnie z przyjętymi poprawkami „oszczerstwa” i „obelgi” w internecie będą podlegać karze więzienia. Działacze organizacji broniących praw człowieka i dziennikarze w Azerbejdżanie obawiają się, że nowe prawo będzie służyć ściganiu osób nieprzychylnych władzom w Baku.

Klawiatura komputerowa. Źródło: bysiak.com

Klawiatura komputerowa. Źródło: bysiak.com

Na nic zdały się apele obrońców praw człowieka. Prezydent Ilham Alijew podpisał we wtorek (04.05.2013) ustawę wnoszącą poprawki do kodeksu karnego rozszerzające wymiar kar za „zniesławienie” i „znieważenie” na treści publikowane w internecie. Zmiany zwiększają ponadto wysokość kar za różnego rodzaju przewinienia, które zdaniem obserwatorów służyć mają wzmocnienie aparatu władzy przed zbliżającymi się wyborami na prezydenta w Azerbejdżanie. Poprawki, zaproponowane przez azerbejdżańską prokuraturę, wcześniej (14.05.2013) zostały zaaprobowane przez azerskich posłów w parlamencie.

O szczegółach zmian czytaj tutaj: Zaostrzenie kodeksu karnego w Azerbejdżanie


Podpisując ustawę Alijew pozostał głuchy m.in. na prośby Dunji Mijatović, przedstawicielki Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie ds. wolności mediów i Nilża Muiżnieksa, komisarza Rady Europy ds. praw człowiek, którzy wzywali azerbejdżańskiego przywódcę do niepodpisywania poprawek. – Niestety, władze Azerbejdżanu po raz kolejny zignorowały opinie krajowych organizacji pozarządowych i mediów, a także apele międzynarodowych organizacji – skomentował podpisanie zmian dyrektor Instytutu Wolności i Bezpieczeństwa Reporterów Emin Guseinow.

Równe stosowanie tego prawa jest praktycznie niemożliwe, ponieważ władze Azerbejdżanu nie będą w stanie kontrolować sieci internetowej poza granicami kraju. To oznacza, że prawo będzie wykorzystywane przeciwko niewygodnym użytkownikom internetu, działaczom politycznym i społecznym w kraju. Ze względu na brak niezależnego sądownictwa na podstawie tego prawa oskarżać będzie można za każdą krytykę lub nawet nieszkodliwe karykatury czy kolaże adresowane do władz – powiedział Emin Gusejnow.

Źródła: contact.az, kavkaz-uzel.ru, rferl.org, radioazadlyg.org

Facebook Comments
  • livejournal
  • vkontakte
  • google+
  • pinterest
  • odnoklassniki
  • tumblr
Krzysztof Nieczypor
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY