Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Paweł Lickiewicz: Europejska inicjatywa obywatelska – z czym to się je?

Obywatele Unii Europejskiej (UE) mają możliwość wpływania na tworzone prawo w instytucjach europejskich. Wystarczy skrzyknąć komitet obywatelski składający się z 7 osób i zebrać milion podpisów. Do tej pory złożono 9 inicjatyw. 

Zbierz milion podpisów i żądaj wprowadzenia nowych zapisów prawnych, autor: European Parliament, źródło: flickr.com

Traktat lizboński wprowadza nową formę udziału społeczeństwa w kształtowaniu polityki Unii Europejskiej – europejską inicjatywę obywatelską. W ramach europejskiej inicjatywy obywatelskiej milion obywateli z co najmniej jednej czwartej państw członkowskich UE może wezwać Komisję Europejską (KE) do przedstawienia projektów aktów prawnych w dziedzinach, w których Komisja jest do tego uprawniona. Organizatorzy inicjatywy obywatelskiej – komitet obywatelski składający się z przynajmniej 7 obywateli UE, którzy mieszkają w przynajmniej 7 różnych państwach członkowskich – będą mieć rok na zebranie koniecznych deklaracji poparcia. Liczbę ważnych deklaracji poparcia muszą poświadczyć właściwe organy w państwach członkowskich. Następnie w ciągu 3 miesięcy KE przeanalizuje inicjatywę i podejmie decyzję w sprawie działań, jakie należy w związku z nią podjąć.

Film z telewizji Parlamentu Europejskiego mówiący o inicjatywie obywatelskiej. W menu można wybrać język napisów.

Europejskie inicjatywy obywatelskie można składać od 1 kwietnia 2012 roku.  Pierwszy projekt obywatelski wpłynął 9 maja br. Do tej pory do rejestru trafiło dziewięć inicjatyw, choć jeden z nich został w międzyczasie wycofany. To inicjatywy dotyczące: zarządzania odpadami, wspólnych celów szkolnictwa, zakazu eksperymentów na zwierzętach, praw wyborczych, ochrony ludzkich zarodków w badaniach naukowych i służbie zdrowia, dostępu do wody, opłat za roaming, zwiększenia mobilności. Szczegółowy wykaz i opis inicjatyw można zobaczyć tutaj. UE przygotowała specjalną stroną, gdzie można dowiedzieć się jak poprawnie złożyć inicjatywę obywatelską oraz jak poprzeć inicjatywę już złożoną.

[blackbirdpie url=”https://twitter.com/eupol_osi_bg/status/235334380745289728″]

Oficjalna strona europejskiej inicjatywy obywatelskiej

  • livejournal
  • vkontakte
  • google+
  • pinterest
  • odnoklassniki
  • tumblr
0
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Komentarze 0
Dodaj komentarz