Katolikos Karekin II, zwierzchnik Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego, udaję się z wizytą francuskiej diecezji swojego kościoła znajdującej się Marsylii. Sześciodniowa wizytacja zaplanowana jest od 28 czerwca do 4 lipca. Podróż związana jest z 80 leciem konsekracji ormiańskiej świątyni pw. Świętych Tłumaczy.
W Marsylii Katolikos Karekin II weźmie również udział w Europejskim Kongresie Kościoła ormiańskiego. Włodarze miasta zaprosili duchownego na oficjalne spotkanie, w którym mają uczestniczyć także przedstawiciele francuskich organizacji ormiańskich i miejscowej społeczności ormiańskiej. Najważniejszymi uroczystościami będzie jednak celebracja 80 lecia wyświęcania ormiańskiego kościoła pod wezwaniem św. Tłumaczy w Marsylii.
Zobacz marsylski kościół Ormian w 3D.
Ormiańska wspólnota w Marsylii i okolicach ma tradycję sięgającą XV wieku. Wtedy to ormiańscy kupcy byli częstymi bywalcami miejscowego portu.
Obecna populacja Ormian jest jednak głównie wynikiem fali imigracji z końca XIX wieku i początku XX wieku. Jest ona bezpośrednio związana z rzezią Ormian jaka miała miejsce w Turcji w 1915 roku. W tym okresie duże grupy Ormian ze wszystkich głównych miast armeńskiej Anatolii osiedliły się w obozach dla uchodźców w centrum Marsylii i okolicy miejscowego portu. Później uchodźcy przenieśli się na tereny ofiarowane im przez najzamożniejsze miejscowe rodziny.
Ormianie stali się w tym okresie istotnym rezerwuarem miejscowej siły roboczej dla okolicznych głównych gałęzi przemysłu. Pracowali głównie przy produkcji cukru i mydła. Jako naród mający w swojej tradycji żyłkę biznesu szybko otworzyli także własne małe firmy krawieckie, sklepy cukiernicze, zakłady szewskie i salony fryzjerskie. Dziś Marsylia jest istotnym ośrodkiem życia francuskiej diaspory ormiańskiej.
Źródła: armenianchurch.org, armeniens.culture.fr, holytranslators.org, realhistoryww.com. Eastbook.eu.