Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

UE: Grupa Wyszehradzka wesprze Partnerstwo Wschodnie

5 marca w Pradze przy udziale 13 ministrów spraw zagranicznych, szefowej unijnej dyplomacji i komisarza ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa, ogłoszono „Visegrad 4 Eastern Partnership” – program wsparcia Grupy Wyszehradzkiej dla krajów Partnerstwa Wschodniego.

Praga - widok z Bramy Prochowej, źródło: de.wikipedia.org

Praga - widok z Bramy Prochowej, źródło: de.wikipedia.org

Zgodnie z zapowiedzią, 5 marca na spotkanie do Pragi przybyli Ministrowie Spraw Zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej (Czech, Polski, Słowacji, Węgier – V4), Krajów Bałtyckich (Litwy, Łotwy, Estonii), Partnerstwa Wschodniego (Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Mołdawii, Ukrainy), a także Minister SZ Przewodniczącej Radzie UE Danii oraz Szefowa Unijnej Dyplomacji Catherine Ashton i Komisarz ds. Rozszerzenia i Polityki Sąsiedztwa Štefan Füle. Łącznie 13 ministrów i dwóch wysokich rangą polityków UE. Zabrakło jedynie Białorusi, która po ostatnim sporze z Brukselą powstrzymała się od wysłania swojego przedstawiciela.

Jak podaje Radio Wolna Europa, powodem decyzji Mińska jest postępowanie Ministra Spraw Zagranicznych Czech Karela Schwarzenberga, który wysłał zaproszenie nie do Ministra Martynaua, ale do podsekretarza stanu w MSZ Białorusi. Sytuacja kraju pod rządami Aleksandra Łukaszenki była jednym z tematów spotkania. Uczestnicy wyrazili zaniepokojenie rozwojem sytuacji oraz wezwali władze w Mińsku do uwolnienia więźniów politycznych.

Uczestnicy spotkania w Pradze, 5 marca 2012, autor: Robert Janás, źródło: za zgodą Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej

Uczestnicy spotkania w Pradze, 5 marca 2012, autor: Robert Janás, źródło: MFA.CZ

Głównym celem spotkania było przedstawienie inicjatyw Grupy Wyszehradzkiej – „Visegrad 4 Eastern Partnership”. To program wsparcia przemian w krajach Partnerstwa Wschodniego na trzech płaszczyznach: gospodarczej, politycznej i dialogu między zwykłymi ludźmi. Kraje wyszehradzkiej czwórki chcą z jednej strony przyciągnąć uwagę Wspólnoty sytuacją na obszarze PW, a z drugiej dzielić się bogatym doświadczeniem transformacji. Służyć temu celowi miałby Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki. Nie podano jednak konkretnych ram programu.

Podczas spotkania padały także oczekiwania zintensyfikowania współpracy z Mołdawią, Gruzją i Ukrainą, głównie w obszarze ułatwień wizowych. Jednocześnie, słowami baronessy Ashton i Ministra Spraw Zagranicznych Polski Radosława Sikorskiego otwarcie powiązano sprawę losów Umowy Stowarzyszeniowej z Ukrainą ze sprawą wyroku na byłą Premier tego kraju, Julią Tymoszenko. UE chce ściślejszej współpracy, ale bez konieczności godzenia się na obniżone standardy funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości nad Dnieprem.

Źródła: err.ee, estemb.ru, mzv.cz, rferl.org, tvpparlament.pl.

Facebook Comments
  • livejournal
  • vkontakte
  • google+
  • pinterest
  • odnoklassniki
  • tumblr
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY