Bruksela podjęła decyzję o rozpoczęciu negocjacji z Erywaniem w sprawie pogłębionej i poszerzonej umowie o strefie wolnego handlu (DCFTA). Strefa wolnego handlu ma być częścią szerszego układu o stowarzyszeniu, które zostało wynegocjowane z Armenią w lipcu 2010 roku, w ramach programu Partnerstwa Wschodniego oraz Europejskiej Polityki Sąsiedztwa.
Rozpoczęcie negocjacji handlowych zostało uwarunkowane wypełnieniem przez Armenię pakietu „kluczowych zaleceń”. Bruksela pomogła Erywaniowi w tym procesie, udzielając pomocy technicznej w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa oraz kompleksowego programu rozwoju instytucjonalnego. Do procesu rozwoju Armenii przyczyniły się także państwa członkowskie UE prowadząc na jej terytorium szereg programów pomocowych i rozwojowych. Przykładem może być realizowany przez Polskę program Polska Pomoc.
– Otwarcie negocjacji w sprawie wolnego handlu punktem zwrotnym w naszych stosunkach handlowych z Armenią. Wkraczamy w nowy etap, który przyniesie nasze więzi gospodarcze na nowy poziom – powiedział komisarz UE ds. handlu Karel De Gucht.
Unia Europejska w swoich działaniach na Południowy Kaukazie ma na celu wzmocnienie stabilności politycznej i bezpieczeństwa w regionie. Sprzyjać ma temu ściślejsza integracja gospodarcza z UE. Strefa wolnego handlu ma dywersyfikacji i wzmocnienia zdolności Armenii eksportu i skutecznie otworzyć drogę do uzyskania dostępu do unijnego rynku.
Źródła: Arka.am, MSZ, Polska Pomoc, TRADE Europa, ENPI