Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Łukasz Grajewski

Białoruś: Coraz więcej pięknych zamków

Rzadko zdarza nam się na łamach Eastbook.eu chwalić białoruskie władze. Zazwyczaj nie ma ku temu powodów. Jednak działania Ministerstwa Kultury w ramach programu „Zamki Białorusi” są godne odnotowania.

Zespół zamkowy w Nieświeżu, źródło: bialorus-instrukcja.blogspot.com

Białoruś to kraj z bogatą historią, o czym często zapominamy skupiając się na niewesołej teraźniejszości. W styczniu białoruska Rada Ministrów zatwierdziła plan rozwoju programu „Zamki Białorusi” na lata 2012-2018. Inicjatorem programu jest Ministerstwo Kultury. Dzięki politycznej zgodzie, restauratorzy przywrócą blask historycznym obiektom, które przybliżą turystom złożoność losów białoruskich ziem. Według wyliczeń historyków, w różnych okresach historii na terenie Białorusi powstało 150 zamków. Budowle wznoszono w czasach Wielkiego Księstwa Litewskiego oraz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, gdy ziemie te znajdowały się w posiadaniu wielkich rodów magnackich, m.in. Radziwiłłów i Sapiehów.

W ramach programu „Zamki Białorusi”, prace rekonstrukcyjne obejmą 38 obiektów, z których 7 zostanie poddanych całościowej rekonstrukcji. W ostatnich latach prace restauracyjne zmieniły oblicze zespołu zamkowego w Mirze, którego początki sięgają XV wieku. Ostatnie uderzenia dłuta i posunięcia malarskich pędzli restauratorów można wciąż usłyszeć w zespole zamkowym w Nieświeżu. Dawna rezydencja Radziwiłłów w latach 1945-2001 decyzją władz sowieckich pełniła rolę sanatorium, a na przestrzeni ostatnich 10 lat była wątpliwie rekonstruowana. W 2012 roku Nieśwież pełni rolę „Kulturalnej Stolicy Białorusi” co powinno przełożyć się na znaczny wzrost zainteresowania radziwiłłowskim zamczyskiem, które wraz z kompleksem w Mirze, znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

 

27 stycznia Minister Kultury Białorusi Paweł Łatuszka zainaugurował projekt „Nieśwież – kulturalna stolica Białorusi 2012”:

Źródło: Mir24, Ministerstwo Kultury Białorusi, Belta, BelaPAN , UNESCO

  • livejournal
  • vkontakte
  • google+
  • pinterest
  • odnoklassniki
  • tumblr
2
Łukasz Grajewski

Socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracował w administracji publicznej, aktywny w trzecim sektorze (Fundacja Wspólna Europa, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Inicjatywa Wolna Białoruś). Autor licznych publikacji o Europie Wschodniej w polskich mediach.

Kontakt:

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Komentarze 2
Dodaj komentarz

  1. Przemysław pisze:

    Proszę jednak zwrócic uwagę na wiele krytycznych głosów fachowców w temacie zmian wprowadzanych podczas "prac rekonstrukcyjnych", czego przykładem może być wymieniony Nieśwież i przedziwne zwieńczenie wieży (koszmar ze strasznej bajki, nie mający się w żaden sposób do oryginału).

  2. luk_grajewski pisze:

    Panie Przemysławie, też mnie to frapuje. Zamierzam zgłosić się do białoruskich oraz polskich specjalistów i opisać temat trochę szerzej. Pozdrawiam.