Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Anna Woźniak

Gruzja: Kiedy Gruzini zamierzają wstąpić do UE? – wyniki sondażu

Według sondażu przygotowanego na zlecenie Fundacji Partnerstwa dla Euroazji społeczeństwo gruzińskie uważa, że integracja ze strukturami Unii Europejskiej jest niezbędna i nastąpi w przeciągu najbliższych 5 lat. Specjaliści gruzińscy nie są jednak tak optymistyczni.

Gruzini w Batumi, marzec 2011 r. autor: Anna Woźniak

Gruzini w Batumi, marzec 2011 r. autor: Anna Woźniak

Ośrodek badawczy CRRC  w lipcu 2011 roku przeprowadził badania na 1818 obywatelach Gruzji. Firmą zamawiającą badanie była Fundacja Partnerstwo dla Euroazji. Głównym celem próby była ocena programu Partnerstwo Wschodnie i zbadanie zainteresowania obywateli Gruzji wstąpienieniem w struktury Unii Europejskiej. Według badań 88% respondentów  Gruzja powinna stać się członkiem UE. Dwóch na trzech badanych uważa, że najważniejszym priorytetem dla Gruzji jest wstąpienie do NATO, a następnie do UE.

Zdaniem Dyrektora Studiów UE w Gruzji -Kakha Gogolaszwili, nie wydaje się, by integracja z Unią Europejską nastąpiła w przeciągu najbliższych 5 lat. Społeczeństwo na pierwszym miejscu typuje NATO, gdyż pragnie bezpieczeństwa. –Wielu zwykłych obywateli Gruzji prawdopodobnie rozumie dobrze, że UE oferuje to, soft power […] nie jest to bezpieczeństwo militarne, ale miękka forma zabezpieczenia – powiedział Kakha Gogolaszwili.

Fundacja Partnerstwo dla Eurazji, która zamówiła badania, interpretuje wyniki jako znak, że ściślejsza integracja z UE nie jest tylko priorytetem elity polityczne Gruzji, ale również zwykłych ludzi. Według badanych głównymi barierami członkostwa Gruzji w UE są nierozwiązane konflikty terytorialne w państwie, niestabilność polityczna i Rosja, która swoją polityką uniemożliwia Gruzji integrację europejską.

Z sondażu przeprowadzonego w lipcu 2011 roku wynika również , że aż 42% respondentów uważa, że nie ma demokracji w Gruzji. Niewielu mniej badanych sądzi, że rząd gruziński jest na dobrej drodze do demokratyzacji państwa. Badanie CRRC miało wykazać, czy respondenci po wstąpieniu ich państwa do UE będą opuszczali Gruzję. Wyniki wskazują, że 91% spośród zapytanych nie chce osiedlić się w UE, 74% nie zamierza studiować w krajach UE, a 68% nie zamierza pracować na obszarze UE.

Źródła: dfwatch.net, crrc.ge, apsny.ge

Facebook Comments
  • livejournal
  • vkontakte
  • google+
  • pinterest
  • odnoklassniki
  • tumblr

Kobieta. Foto dokumentalistka. Absolwentka warszawskiej etnologii. Aktualnie studiuje fotografie prasową na UW. Zajmuje się tożsamością, stosunkami i dialogiem międzykulturowym. Z chęcią podejmuje trudny temat wykluczenia społecznego i dewiacji. Na co dzień walczy o równouprawnienie i tolerancję.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY