Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Anna Woźniak

Gruzja:Katedra Bagrata rozpadnie się, lub zmieni swój kształt

Katedra Bagrata, budowla światowej sławy, arcydzieło średniowiecznej architektury czeka nieznana przyszłość. Budowla wkrótce rozpadnie się, lub zmieni się nie do poznania – za sprawą złych prac konserwatorskich.

Katedra Bagrata, autor: AudreyH, źródło: flickr.com

Katedra Bagrata, autor: AudreyH, źródło: flickr.com

Bagrata to święte miejsce i główny punkt orientacyjny w Kutaisi. Musi być odrestaurowany i pwinien ponownie funkcjonować jako miejsce kultu – mówi mieszkaniec Kutaisi Naili Dzotsenidze.

Podobnego zdania był rząd gruziński, który podjął próbę rekonstrukcji Bagraty. Rozpoczęto już prace, które miały przywrócić dawną świetność świątyni. Niestety mogą one doprowadzić do nieodwracalnych zmian w konstrukcji budynku. – Rekonstrukcji Bagraty będzie prowadzić do utraty jego autentyczności – powiedział David Khoszhtaria, konserwator architektury.

Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO, który monitoruje obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jest zaniepokojony. Ich zdaniem nieodwracalne prace rekonstrukcyjne będą miały wpływ na wyjątkowość budowli. Prace prowadzone w Bagracie – budowa nowych filarów i łuków we wnętrzu – nie zostały oparte na dowodach, powiedział Jukka Jokilehto, ekspert Międzynarodowego Centrum Studiów nad Ochroną i Restauracją Dóbr Kultury. Sytuacja jest bardzo poważna, UNESCO doprowadziło do wstrzymania rekonstrukcji katedry. Wszyscy mają nadzieję, że odpowiedni eksperci znajdą się na czas, a budowla dotrwa do renowacji.

Bagrata, autor: tomaradze, źródło: flickr.com

Bagrata, autor: tomaradze, źródło: flickr.com

Katedra znajduje się na szczycie wzgórza Uk’imerioni nad rzeką Rioni. Została zbudowana na początku XI wieku za panowania króla Bagrata III. Budowę świątyni zakończono w 1003 r.. W 1692 r. została spustoszona i wysadzona przez Turków osmańskich. Wybuch spowodował zawalenie się kopuły i stropu.
Prace związane z konserwacją i rekonstrukcją, a także badania archeologiczne, rozpoczęły się w 1952 r. i trwają do dziś. W 1994 r. katedrę, wraz z Monastyrem Gelati, wpisano na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. W 2001 świątynia została oddana Gruzińskiemu Kościołowi Prawosławnemu. Rzadko odbywają się w niej nabożeństwa, przyciąga natomiast wielu pielgrzymów i turystów.

Źródła: timesofmalta.com.

Facebook Comments
  • livejournal
  • vkontakte
  • google+
  • pinterest
  • odnoklassniki
  • tumblr

Kobieta. Foto dokumentalistka. Absolwentka warszawskiej etnologii. Aktualnie studiuje fotografie prasową na UW. Zajmuje się tożsamością, stosunkami i dialogiem międzykulturowym. Z chęcią podejmuje trudny temat wykluczenia społecznego i dewiacji. Na co dzień walczy o równouprawnienie i tolerancję.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY