Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Tomasz Horbowski

Mołdawia: Protesty przeciwko obecności rosyjskich żołnierzy w Naddniestrzu

W Mołdawii rozpoczęły się protesty przeciwko obecności rosyjskich wojsk w Naddniestrzu. Demonstracje mają związek ze śmiertelnym postrzeleniem Mołdawianina przez żołnierza rosyjskich sił pokojowych stacjonujących w tej separatystycznej republice.

Przejście graniczne między Mołdawią a separatystyczną republiką Naddniestrze; autor: sugarmelon.com; źródło: flickr.com

Przejście graniczne między Mołdawią a separatystyczną republiką Naddniestrze; autor: sugarmelon.com; źródło: flickr.com

W niedzielę rano (1.01.2012) rosyjscy żołnierze śmiertelnie ranili Mołdawianina, który nie zatrzymał się na posterunku rosyjskich sił stacjonujących w Naddniestrzu. Według świadków, 18-letni chłopak – pomimo nakazu – nie zatrzymał się na rosyjskim punkcie kontrolnym. Żołnierz otworzył ogień, gdy kierowany przez osiemnastolatka samochód po raz drugi mijał granicę. Ciężko ranny chłopak zmarł w szpitalu.

Pod rosyjską ambasadą w Kiszyniowie trwają protesty, w których mieszkańcy wsi położonych w strefie buforowej domagają się wycofania rosyjskich sił z Naddniestrza. Zdaniem protestujących, nie był to pierwszy tego typu incydent z udziałem rosyjskich żołnierzy. Podkreślają oni, że ich obecność nie służy rozwiązaniu konfliktu. Dziś na specjalnie zwołanym posiedzeniu mołdawski rząd zobowiązał się do przeprowadzenia gruntownego śledztwa, które ma wyjaśnić szczegóły zajścia. A premier Vlad Filat, jak zapewniał  wicepremier ds. reintegracji Eugen Carpov – prowadzi w tej sprawie rozmowy z Moskwą.

W Naddniestrzu stacjonuje obecnie 1 100 rosyjskich żołnierzy.

Zobacz protesty ludności mołdawskiej:

Źródło: gov.md, korrespondent.

  • livejournal
  • vkontakte
  • google+
  • pinterest
  • odnoklassniki
  • tumblr
1

Tomasz Horbowski, rocznik 1985. Absolwent Studium Europy Wschodniej na specjalizacji Europa Wschodnia/Azja Centralna i Papieskiego Wydziału Teologicznego "Bobolanum". Spędził rok w Kazachstanie na stypendium naukowym w Ałmaty. Pracuje w Centrum Informacyjnym dla Władz Lokalnych w Mołdawii. Idealista z urodzenia, przekonania i wyboru.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Komentarze 1
Dodaj komentarz

  1. thorbowski pisze:

    Komentarz o zajściu w The New York Times do przeczytania tu:
    http://www.nytimes.com/2012/01/04/world/europe/sh…

    Nicu Popescu (ECFR) przekonuje, że incydent sprawi, że zarówno Tyraspol jak i Kiszyniów będą jeszcze bardziej bronić swych stanowisk. A wszystko to w momencie, gdy spodziewano się nowego otwarcia i pojawiły się nadzieje na postęp w negocjacjach. To chyba słuszny komentarz.