26 osób zostało zwolnionych przed nowym rokiem przez władze Tbilisi i Cchinwali. Uwolnienie przetrzymywanych umożliwiło porozumieniu zawarte dzięki pracy Misji Obserwacyjnej Unii Europejskiej w Gruzji i Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.
Mała, ale dobra informacja z Kaukazu Południowego na koniec roku – 26 osób przetrzymywanych przez władze Tbilisi i Cchinwali zostało uwolnionych. Największa tego typu wymiana była możliwa dzięki porozumieniu zawartemu między stronami konfliktu na 18 spotkaniu Mechanizmu Odpowiedzi Zapobiegania Incydentom (MOZI) 21 grudnia w Dvani.
– Dzisiejsze (29.12) uwolnienie przetrzymywanych jest ważnym krokiem na drodze do budowy zaufania – powiedział pełniący funkcję Przewodniczącego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) w 2011 roku – litewski Minister Spraw Zagranicznych Audronius Ažubalis.
MOZI to efekt rozmów prowadzonych w Genewie po zakończeniu wojny gruzińsko – rosyjskiej w 2008 roku. W wyniku konfliktu dwie gruzińskie republiki: Abchazja i Osetia Południowa odłączyły się i ogłosiły niepodległość zyskując wsparcie militarne i polityczne Federacji Rosyjskiej. Funkcjonowanie MOZI jest możliwe przy wydatnym zaangażowaniu 300 osobowej Misji Obserwacyjnej UE w Gruzji pod kierownictwem gen. broni Andrzeja Tyszkiewicza i wsparciu litewskiej dyplomacji przewodzącej pracom OBWE w 2011 roku.
Źródła: consilium.europa.eu, eumm.eu, psz.pl, osce.org, urm.lt.