Miejscowość Czortków okazała się miejscem wzmożonej aktywności naszego reportera. Poniżej przedstawiamy wywiad z merem tego miasta – Mychajło Werbickim., który opowiedział naszemu wysłannikowi o problemach finansowych tej niewielkiej ukraińskiej miejscowości i stosunku jej mieszkańców do Europy.
Mer Czortkowa, Michailo Werbicki, to wesoły 65 letni Pan, który opowiada o świetlanej przyszłości Ukrainy, gdy tylko zacznie się owocna współpraca z zachodnimi partnerami.
– My wiemy, że Zachód jest lepiej rozwinięty. Potrzebujemy techniki, maszyn i wielu innych rzeczy. Chcielibyśmy, aby ten postęp rozciągnąć jak gumę, również na Ukrainę.
Mer przekonuje, że wszyscy zdają sobie sprawę, iż przyszłość kraju zależeć będzie od młodzieży, dlatego to ona jest najważniejsza dla władzy lokalnej. Werbicki jest merem już czwarty raz. W 2010 roku wygrał wybory z ramienia partii Swobody.
– My chcemy prowadzić „ekonomiczną politykę” w przeciwieństwie do przeszłej polityki ekonomicznej. Ja wiem jak to zrobić. Jeżdżę i spotykam się z partnerami w Polsce, na Węgrzech, Włoszech gdzie rozmawiamy, szukamy rozwiązań, wymieniamy doświadczenia. Szukam partnerów, którzy mogą pomóc rozwijać nasz region. Niedługo jadę do północnych Włoch, gdzie jest bardzo duża ukraińska diaspora. Będę szukał tam partnerów i pieniędzy dla Czortkowa.
Nie pomaga to jednak załatać dziur na drogach i ułożyć przechodnych chodników.
– To problem z przekazywaniem pieniędzy Kijów daje przydział do stolicy obwodu. Stamtąd do regionów i dopiero małych miejscowości i wsi. Na kolejnych poziomach każdy próbuje urwać jak najwięcej dla siebie i dla tego jest zawsze za mało pieniędzy.
Posłuchaj całość wywiadu z merem Czorktowa (jęz.pol/ukr.)
Wywiad z merem Czortkowa cz. 1
Wywiad z merem Czortkowa cz. 2
O Autorze: Obecnie student na Katedrze Europeistyki Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych w Warszawie oraz Studium Europy Wschodniej UW. Stypendysta programu LLP Erasmus na malowniczo brzmiącym Eötvös Loránd Tudományegyetem w Budapeszcie. Gdy się zorientował, że będzie kolejnym humanisto-politologiem, skręcił na Wschód i zaczął specjalizować się w tematyce bezpieczeństwa energetycznego i Azji Centralnej. Uwielbia podróże i koszykówkę. Nie przepada za operowaniem absolutami.
——————————————————–