Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Tomasz Horbowski

Mołdowa: 29.10.2010 II Forum Polsko-Mołdawskie – przyczynek do wzajemnych relacji

Dziś w Kiszyniowie odbyło się II spotkanie w ramach Polsko-Mołdawskiego Forum Integracji Europejskiej. W spotkaniu uczestniczył sekretarz stanu polskiego MSZ Henryk Litwin i Natalia German, wiceminister spraw zagranicznych Mołdowy, oraz przedstawiciele administracji państwowej ze strony obu państw.

R. Sikorski i A. Stratan w Kiszyniowie, w 2008 r., źródło: MSZ

R. Sikorski i A. Stratan w Kiszyniowie w 2008 r., źródło: MSZ

Dzisiejsze spotkanie w ramach Polsko-Mołdawskiego Forum Integracji Europejskiej jest już drugim w tym roku (i drugim w ogóle) spotkaniem oficjalnych delegacji obu państw pod egidą tej inicjatywy. W składzie polskiej delegacji znaleźli się przedstawiciele wielu ministerstw, w tym: ochrony zdrowia, spraw wewnętrznych, spraw  zagranicznych, kultury, a także służby celnej i straży granicznej. Oprócz sesji plenarnej, odbyło się wiele spotkań w grupach roboczych, które miały za zadanie przygotować plan wspólnych działań na okres do kolejnego spotkania. Głównym tematem rozmów była integracja Mołdowy z UE, w szczególności, w kontekście zbliżającej się polskiej prezydencji w II połowie 2011 r.

Forum Polsko-Mołdawskie zostało powołane w lipcu 2008 r. deklaracją podpisaną w Kiszyniowie przez ministra R. Sikorskiego i ówczesnego szefa mołdawskiej dyplomacji A. Stratana. Warto dodać, że była to pierwsza wizyta w Mołdawii szefa polskiego msz, od kiedy oba kraje nawiązały oficjalne stosunki dyplomatyczne na początku lat 90-tych. Wówczas podjęto decyzję o powołaniu forum, jako formy wzmocnienia i zinstytucjonalizowania dwustronnej współpracy.

Znamienne wydaje się, że od 2008 r. odbyły się jedynie dwa spotkania w ramach forum i oba w tym roku – pierwsze w marcu, drugie w dniu dzisiejszym. Co pokazuje, że Mołdowa z kraju zupełnie zmarginalizowanego staje się dla Polski coraz ważniejszym państwem w Europie Wschodniej. Podobnie rzecz widzą mołdawskie media, które na dzisiejsze spotkanie patrzą jako na efekt lutowej wizyty w Warszawie premiera Vlada Filata i wspólnych deklaracji polskich i mołdawskich władz o zacieśnieniu wzajemnej współpracy. A ta zdaje się leżeć w interesie obu stron. Mołdowa potrzebuje silnego wsparcia ze strony poszczególnych państw UE, a Polska wydaje się tu być naturalnym sprzymierzeńcem. Natomiast  Polska bezwątpienia potrzebuje sukcesów w polityce wschodniej, nie tylko krajowej, ale przede wszystkim unijnej. Warszawa doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że dzisiaj Mołdowa ma potencjał, by stać się realnym sukcesem polityki wschodniej.

Źródło: Moldpres

  • livejournal
  • vkontakte
  • google+
  • pinterest
  • odnoklassniki
  • tumblr
0

Tomasz Horbowski, rocznik 1985. Absolwent Studium Europy Wschodniej na specjalizacji Europa Wschodnia/Azja Centralna i Papieskiego Wydziału Teologicznego "Bobolanum". Spędził rok w Kazachstanie na stypendium naukowym w Ałmaty. Pracuje w Centrum Informacyjnym dla Władz Lokalnych w Mołdawii. Idealista z urodzenia, przekonania i wyboru.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Komentarze 0
Dodaj komentarz