Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Anna Woźniak

Unia Europejska: 2010 – Rok Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym

W Unii Europejskiej 17% ludności nie może zaspokoić podstawowych potrzeb życiowych.
Rok 2010 ustanowiono Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym.

Warszawa 2010, Autor: Anna Woźniak

Warszawa 2010, Autor: Anna Woźniak

Zdaniem specjalistów nędza i wykluczenie społeczne poszczególnych jednostek prowadzi do ubóstwa całego społeczeństwa. W Unii Europejskiej problem ten jest wyjątkowy, gdyż nie dotyczy jak w innych krajach głodu i braku dostępu do wody.
Problem ubóstwa i wykluczenia społecznego przybiera szerokie, różnorodne formy. Związany jest z wieloma czynnikami, takimi wysokość dochodów, poziom życia, możliwości kształcenia się i odpowiedniego zatrudnienia. Dotyczy też problemów socjalnych, takich jak opieka zdrowotna, warunki mieszkaniowe i inne.
Sprawozdanie w sprawie ochrony socjalnej i integracji społecznej z 2008 r. ujawnia, ze 78 mln osób zamieszkujących granicę Unii Europejskiej zagrożonych jest ubóstwem, z czego 19 mln to dzieci.
W tym roku prowadzone są kampanie w celu zakwestionowania zbiorowego postrzegania ubóstwa, oraz związanego z tym stereotypu Romów. Zdaniem Komisji Europejskiej Romowie są bardziej narażeni na ubóstwo i wykluczenie społeczne niż większość Europejczyków.

Źródła:
www.ec.europa.eu

Ubóstwo wśród dzieci w Polsce na tle innych państw UE w świetle raportu Grupy Wskaźnikowej Komitetu ds. Zabezpieczenia Społecznego (SPC).

DECYZJA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY NR 1098/2008/WE
z dnia 22 października 2008 r.
w sprawie Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym (2010)

  • livejournal
  • vkontakte
  • google+
  • pinterest
  • odnoklassniki
  • tumblr
0

Kobieta. Foto dokumentalistka. Absolwentka warszawskiej etnologii. Aktualnie studiuje fotografie prasową na UW. Zajmuje się tożsamością, stosunkami i dialogiem międzykulturowym. Z chęcią podejmuje trudny temat wykluczenia społecznego i dewiacji. Na co dzień walczy o równouprawnienie i tolerancję.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Komentarze 0
Dodaj komentarz